New York má po dvanástich rokoch nového starostu

0
408

NEW YORK 1. januára (WEBNOVINY) – New York má od prvého januára nového starostu – demokrata Billa de Blasia. Vo funkcii vystriedal republikána Michaela Bloomberga, ktorý mestu vládol 12 rokov.

Prísahu de Blasio zložil v súlade s tradíciou niekoľko minút po polnoci pred svojím domom v Brooklyne, slávnostná inauguračná ceremónia sa uskutoční neskôr na radnici za účasti exprezidenta Billa Clintona.

Päťdesiatdvaročný de Blasio je prvým demokratom, ktorý stojí na čele New Yorku od roku 1993. Stalo sa tak po tom, čo v novembrových voľbách vysoko porazil republikána Joea Lhotu. "Musíme urobiť vážne a progresívne zmeny a posunúť sa od politiky Bloombergovej éry," vyhlásil.

De Blasio voličom sľúbil zmenšenie priepasti medzi chudobnými a bohatými v metropole, kde žije až 440 000 milionárov, no 21 percent ľudí trpí chudobou. Jeho plány zahŕňajú aj zvýšenie daní na financovanie vzdelávacích programov pre deti a vybudovanie lacných bytov.

Doterajší starosta Bloomberg bol zas známy svojimi snahami o vylepšenie života Newyorčanov, napríklad zavedením prísnych protifajčiarskych opatrení a obmedzením predaja sladkých kalorických nápojov ako aj ustavičnými pokusmi urobiť z New Yorku ekologickejšie mesto.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.