Krvavé strety v Káhire, polícia zatýkala odporcov vlády

0
345

KÁHIRA 27. decembra (WEBNOVINY) – Egyptská polícia v piatok tvrdo zasiahla proti podporovateľom Moslimského bratstva, ktorí v uliciach protestovali proti zaradeniu hnutia na zoznam teroristických skupín.

Zatkla pritom 265 z nich. Ďalší traja ľudia zahynuli pri zrážkach medzi oponentmi a podporovateľmi islamistov.

Podľa hovorcu egyptského ministerstva vnútra Haního Abd al-Latífa boli niektorí demonštranti vyzbrojení a útočili aj zápalnými fľašami.

Egyptská dočasná vláda v stredu vyhlásila niekdajšie vládnuce hnutie Moslimské bratstvo za "teroristickú organizáciu". Reagovala tým na útok v meste Mansúra, pri ktorom zahynulo 15 ľudí. Vo štvrtok zase formálne obvinila z terorizmu 18 členov zoskupenia vrátane bývalého poslanca a obvinila ich z príslušnosti k teroristickej organizácii.

Radikáli v Mansúre útočili s pomocou výbušnín, ktoré naložili do auta a odpálili ich pred miestnou policajnou centrálou. Väčšina obetí sú pritom policajti.

Egyptský prechodný premiér Házim al-Bibláví útok označil za pokus o zvrátenie prechodu krajiny k demokracii, pričom narážal na blížiace sa referendum o novej ústave. Zatiaľ neznámi páchatelia útočili v Egypte aj vo štvrtok, keď odpálili bombu v autobuse mestskej hromadnej dopravy v Káhire.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.