Zmlátili ma pre moju prácu, tvrdí zbitá ukrajinská novinárka

0
378

KYJEV 27. decembra (WEBNOVINY) – Napadnutá popredná ukrajinská novinárka Teťana Čornovilová v piatok vyjadrila presvedčenie, že napadnutie malo byť pomstou za jej investigatívnu prácu namierenú proti politickej elite krajiny.

Novinárka sa v súčasnosti zotavuje zo zranení spôsobených neznámymi útočníkmi.

Brutálny útok sa odohral na okraji Kyjeva v noci z utorka na stredu, keď sa 34-ročná Čornovilová píšuca pre opozičný portál Ukrajinska Pravda vracala domov po fotografovaní rezidencií ukrajinského ministra vnútra Vitalija Zacharčenka a generálneho prokurátora Viktora Pšonku.

Angažovala sa v protestoch

Udalosť vyvolala pobúrenie medzi prívržencami ukrajinskej opozície, ktorí v uliciach hlavného mesta už niekoľko týždňov protestujú proti politike prezidenta Vikora Janukovyča. V protestoch sa angažovala i samotná novinárka, ktorá v piatok poskytla rozhovor televíznej stanici 5 kanal z nemocničnej postele.

Čornovilová so zlomeným nosom a stále neschopná otvoriť jedno oko tvrdí, že išla domov autom, keď ju začali prenasledovať útočníci na "luxusnom džípe". Tí sa ju následne pokúsili vytlačiť z cesty a po zastavení rozbili na novinárkinom aute jedno z okien.

Chceli ju zabiť

"Snažila som sa utiecť, ale oni ma chytili a udreli do hlavy… Udreli ma mnohokrát do hlavy a do tváre a ja som si bola istá, že ma chcú zabiť," povedala Čornovilová známa najmä článkami o "protizákonnej privatizácii" Janukovyčovej luxusnej rezidencie.

Vlna opozičných protestov, ktorú vyvolalo rozhodnutie vlády nepodpísať dôležité dohody s Európskou úniou, trvá na Ukrajine už vyše mesiaca. Demonštranti požadujú odstúpenie vlády aj prezidenta a vypísanie predčasných volieb.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.