Jediná jadrová elektráreň v Pásme Gazy nemá dostatok paliva

0
380

GAZA 27. decembra (WEBNOVINY) – Prerušenie dodávok paliva z Izraela v piatok ochromilo prevádzku jedinej elektrárne v Pásme Gazy, ktorú sa len pred niekoľkými dňami podarilo oživiť po viac ako šesť týždňov trvajúcej odstávke.

Informoval o tom nemenovaný zástupca prevádzkovateľa, podľa ktorého je situácia dôsledkom uzavretia hraničného priechodu Kerem Šalom. K tomu Izrael pristúpil ešte v utorok, a to v reakcii na sériu cezhraničných útokov z uplynulých dní.

Elektráreň spaľujúca naftu pokrýva energetické potreby Gazanov zhruba na 30 percent a podľa zdroja citovaného agentúrou AFP bude najnovšia odstávka znamenať skrátenie prevádzkovej doby tamojšej siete z 12 na šesť hodín denne.

Elektráreň v Gaze musela prerušiť prevádzku pre nedostatok paliva naposledy 1. novembra. Návrat do normálu trval až do 15. decembra, keď sa na izolované územie dostala nafta nakúpená Palestínskou samosprávou z Izraela vďaka finančnej podpore Kataru.

Zapojenie samosprávy pôsobiacej na Západnom brehu Jordánu je nutné vzhľadom na skutočnosť, že radikálne hnutie Hamás, ktoré Pásmo Gazy ovláda, Izrael neuznáva.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.