Končia sa mierové rokovania o Sýrii, výsledky sú slabé

0
495

ŽENEVA 31. januára (WEBNOVINY) – Prvé mierové rokovania medzi predstaviteľmi sýrskej vlády a opozície sa v piatok skončili bez výsledku.

Zvláštny vyslanec OSN pre Sýriu Lachdar Brahímí vyjadril sklamanie, že ani jedna zo strán v ničom neustúpila a za týždeň sa nepodarilo dohodnúť ani zabezpečenie humanitárnej pomoci pre obliehané mesto Homs. Obe znepriatelené strany sýrskeho konfliktu by sa mali opäť stretnúť okolo 10. februára, miesto ani čas však ešte nestanovili. „Dúfam, že ďalšie stretnutie prinesie konštruktívnejšiu diskusiu,“ povedal Brahímí.

Odporúčame aj:

Sýrsky režim i opozícia si v Ženeve sadnú za jeden stôl

Znepriatelené sýrske strany sa zatiaľ nestretnú

Vo Švajčiarsku sa začala ostro sledovaná konferencia o Sýrii

Sýria je ochotná uzavrieť prímerie a vymeniť si väzňov

Hovorca OSN Jens Laerke povedal, že rokovania s predstaviteľmi sýrskej vlády a opozície o vpustení humanitárneho konvoja do Homsu stále pokračujú. Podľa posledných správ však konvoj OSN s pomocou stále čaká pred obliehaným mestom, ktorého časti sú v rukách povstalcov.

Prvé stretnutie oboch znepriatelených strán sýrskeho konfliktu, ktorý trvá už skoro tri roky, sa začalo minulý piatok v rámci medzinárodnej konferencie Ženeva 2. Vláda ani opozícia neboli ochotné ustúpiť zo svojich pozícií a niekoľkokrát hrozilo, že rokovania úplne skrachujú.

Jediným pokrokom bol súhlas oboch strán, že ďalšie rozhovory sa budú odvíjať od záverov prvej mierovej konferencie, ktoré hovoria o nutnosti zastaviť násilie a vytvoriť v Sýrii prechodnú vládu. Pohľady na jej podobu sa však diametrálne líšia. Opozícia v nej nechce mať prezidenta Baššára al-Asada a vláda o jeho odstúpení odmieta rokovať.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.