Prezident Janukovyč podpísal zákon o amnestii pre aktivistov

0
480

KYJEV 31. januára (WEBNOVINY) – Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč v piatok podpísal zákon, ktorého súčasťou je amnestia pre aktivistov podieľajúcich sa na tamojšej vlne protivládnych nepokojov.

Informuje o tom internetová stránka prezidentskej kancelárie, podľa ktorej hlava štátu zároveň potvrdila rozhodnutie parlamentu zrušiť kritizované zákony sprísňujúce pravidlá demonštrácií a postihy za ich porušovanie. Janukovyč tak urobil napriek štvrtkovému oznámeniu, že je dočasne práceneschopný pre ochorenie dýchacích ciest sprevádzané horúčkami.

Odporúčame aj:

V Ukrajine je už vyše 1200 zranených, Azarov ušiel do Viedne

Video: Nezvestnému ukrajinskému aktivistovi odrezali ucho

Ukrajina schválila amnestiu, Janukovyč je práceneschopný

V4 odsúdila násilie na Ukrajine, Fica znepokojujú radikáli

USA zvažujú sankcie voči ukrajinskej vláde aj opozícii

Ukrajine pre politické turbulencie zhoršili rating

Ukrajina je na pokraji občianskej vojny, tvrdí exprezident

Ukrajinský prezident je momentálne pod nátlakom opozície, aby sa zachoval rovnako ako premiér Mykola Azarov a odstúpil. Jednou z hlavných požiadaviek opozície v krízových rokovaniach s prezidentom však bolo zrušenie zákonov namierených proti demonštrantom, ktoré parlament schválil 16. januára.

V stredu večer parlament splnil i ďalšiu z požiadaviek v podobe amnestie pre aktivistov, podmienkou platnosti je však uvoľnenie okupovaných vládnych úradov do uplynutia dvojtýždňovej lehoty. Opozícia všetky doterajšie ústupky označila za nepostačujúce.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.