Do Mníchova prídu aj mediátori blízkovýchodného kvarteta

0
588

MNÍCHOV 31. januára (WEBNOVINY) – Na prestížnu Mníchovskú bezpečnostnú konferenciu, ktorá sa v piatok začala v bavorskej metropole, prídu aj mediátori združení v takzvanom blízkovýchodnom kvartete. Ide o neformálne zoskupenie usilujúce sa o zaistenie mieru medzi Izraelom a Palestínčanmi. Jeho členmi sú OSN, USA, Rusko a Európska únia.

Za kvarteto budú v Mníchove v sobotu rokovať americký minister zahraničných vecí John Kerry, vysoká predstaviteľka pre zahraničnú politiku EÚ Catherine Ashtonová, generálny tajomník OSN Pan Ki-mun a ruský minister zahraničia Sergej Lavrov. Rokovaniam bude tradične predsedať vyslanec kvarteta a bývalý britský premiér Tony Blair.

"Táto schôdzka sa odohrá vo chvíli, keď treba urobiť zložité a smelé rozhodnutia. Výhody mieru pre Izraelčanov a Palestínčanov sú enormné," uviedla Ashtonová v piatkovom oficiálnom stanovisku.

Na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii vystúpia s prejavmi okrem expertov na rôzne oblasti aj viacerí významní politici. Celkovo je pozvaných 400 hostí vrátane asi 20 hláv štátov a vlád a viac ako 50 ministrov zahraničia a obrany. Konferencia tento rok oslavuje 50. výročie vzniku.

Podujatie bude tento rok venované predovšetkým kríze v Sýrii, násilnostiam na Ukrajine a iránskemu jadrovému programu. Experti budú diskutovať aj o kyberbezpečnosti a ochrane elektronických dát. Podujatie, ktoré sa skončí v nedeľu, v piatok slávnostne otvoril nemecký prezident Joachim Gauck.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.