Turecká vládna strana stráca poslancov v parlamente

0
446

ANKARA 27. decembra (WEBNOVINY) – Traja poslanci tureckého parlamentu za vládnu Stranu spravodlivosti a rozvoja (AKP) vrátane bývalého ministra kultúry Ertugrula Günaya z nej v piatok vystúpili v reakcii na korupčný škandál, do ktorého sú zapletení synovia viacerých členov vlády a ďalšie spriaznené osobnosti.

Podľa Günayovho vyjadrenia pred novinármi je strana vedená "aroganciou", zatiaľ čo poslanec Erdal Kalkan prostredníctvom siete Twitter vyjadril presvedčenie, že "čestní ľudia to všetko vidia".

Odchod z AKP medzitým oznámil aj tretí poslanec Haluk Özdalga.

Ešte v stredu oznámili svoju rezignáciu tureckí ministri hospodárstva, vnútra a životného prostredia, ktorých synov minulý týždeň v súvislosti s korupčnými aférami zadržala polícia.

Vplyvní podnikatelia a funkcionári spojení s premiérom Recepom Tayyipom Erdoganom čelia podozreniam z prijímania úplatkov za schvaľovanie stavebných projektov, prania špinavých peňazí či pašovania zlata.

Samotný Erdogan označil kroky vyšetrovateľov za "špinavú kampaň" zameranú proti jeho vláde a inicioval kroky proti policajným dôstojníkom, z ktorých desiatky prišli o miesto pre porušenie predpisov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.