Guardian zverejnil len jedno percento Snowdenových odhalení

0
276

LONDÝN 3. decembra (WEBNOVINY) – Britský denník The Guardian zatiaľ zverejnil len „jedno percento“ z tajných dokumentov, ktoré mu poskytol bývalý spolupracovník americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) Edward Snowden.

V utorok to členom výboru pre vnútorné záležitosti v britskom parlamente povedal šéfredaktor Guardianu Alan Rusbridger. Poslanci si ho predvolali pre podozrenie, že denník pod jeho vedením zverejnením tajných dokumentov „ohrozil národnú bezpečnosť“.

„Existujú krajiny – a všeobecne sa nedajú považovať za demokracie – kde tlač nemôže o týchto veciach písať a kde bezpečnostné služby hovoria editorom, čo majú písať,“ vyhlásil Rusbridger. „To však nie je krajina, v ktorej žijeme, Británia. A to je jedna z vecí, ktorú na tejto krajine milujeme,“ dodal.

Zároveň poslancov ubezpečil, že Snowdenove údaje zverejňovali „po veľmi dôkladnom zvážení“ s tým, že na verejnosť sa nedostali žiadne mená konkrétnych osôb zapletených do škandálu.

Bývalý spolupracovník americkej NSA Snowden v júni odhalil kauzu okolo masového odpočúvania zo strany americkej Národnej bezpečnostnej agentúry a následne ušiel z USA, aby napokon dostal azyl v Rusku. Jeho informácie zverejnil dnes už bývalý komentátor britského denníka The Guardian Američan Glenn Greenwald. Podľa nich USA ilegálne sledovali viaceré európske vlády, ich lídrov vrátane Merkelovej, ale i milióny bežných občanov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.