Francúzski experti vylučujú, že Arafat bol otrávený

0
358

PARÍŽ 3. decembra (WEBNOVINY) – Francúzski experti vylúčili, že príčinou smrti bývalého palestínskeho prezidenta Jásira Arafata bola otrava. Agentúre AFP to povedal nemenovaný zdroj blízky vyšetrovaniu Arafatovej smrti.

„Francúzska správa vylučuje teóriu otravy a prikláňa sa k prirodzenému úmrtiu,“ informoval zdroj. Závery francúzsky expertov sa líšia od zistení ich švajčiarskych kolegov, ktorí dospeli k záveru, že palestínsky vodca pravdepodobne zomrel na otravu polóniom.

Arafat zomrel v roku 2004 za nejasných okolností vo vojenskej nemocnici na predmestí Paríža. Exhumáciu vykonali na podnet vdovy po Arafatovi, ktorá spolu s dcérou koncom júla 2012 podala vo Francúzsku trestné oznámenie na neznámych páchateľov pre podozrenie, že svetoznámy politik sa stal obeťou vraždy.

Francúzsko otvorilo vyšetrovanie jeho smrti v auguste 2012. Arafatovu smrť nezávisle vyšetrovali aj švajčiarski a ruskí experti. Ruské výsledky zatiaľ nie sú známe, no Švajčiari nepotvrdili ani nevyvrátili teóriu o otrave polóniom.

Konštatovali len, že mnohé z analyzovaných vzoriek vykazovali „neočakávane vysoké úrovne“ rádioaktívnych izotopov polónia a olova. Mnohí Palestínčania sa pritom domnievajú, že za neobjasneným úmrtím Arafata stojí Izrael.

Izrael neprekvapuje záver Francúzov, že Arafat nebol otrávený

Izrael nie je prekvapený správou francúzskych expertov, ktorí vylúčili, že príčinou smrti bývalého palestínskeho prezidenta Jásira Arafata bola otrava. „Nie je to prekvapenie,“ povedal námestník izraelského ministerstva zahraničia Jigal Palmor.

Palestínska komisia, ktoré taktiež vyšetruje Arafatovu smrť, sa k záverom Francúzov postavila rezervovane. Tavfík Tiráví, ktorý stojí na čele vyšetrovacej komisie, povedal, že správu ešte musia preskúmať. „Nevyjadríme sa, kým správu nepreštudujeme,“ povedal.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.