Domy, ktoré šetria energiu

0
892

Aj Vám sa v byte povaľuje nejeden katalóg domov, pretože snívate o priestrannom hniezdočku s veľkou záhradou? Bytové priestory sa Vám zdajú pritesné, nerozumiete si so susedmi, alebo len nemáte radi mesto? Pozývame Vás na malú prehliadku úsporným bývaním. Nechajte sa inšpirovať a zvážte, či už nie je ten správny čas pustiť sa do toho. 

Nízkoenergetické domy

Ako napovedá názov, ide o bývanie, ktorého hlavnou prednosťou je šetrenie energie. V niektorých prípadoch si tieto domy dokážu potrebnú energiu zabezpečiť samotné. V podstate je ich niekoľko druhov: pasívne a energeticky úsporné domy, nízkoenergetické v užšom slova zmysle a nulové domy.

Všetko je o naplánovaní

Rozhodnúť sa pre nízkoenergetický či pasívny dom pred začiatkom výstavby je už mnohokrát neskoro. Jeho koncept a výstavbu je potrebné dôkladne naplánovať. Veď len samotný výber pozemku, jeho vhodná orientácia a preslnenie, napomáhajú pri úsporách energií, ktoré sú pre pasívny dom nevyhnutné.

Kompaktný tvar, ale bez tepelných strát

Aby nízkoenergetické domy spĺňali požiadavku minimalizácie tepelných strát cez plášť budovy, vyžadujú si čo najkompaktnejší tvar s priamymi líniami.

Ekologický koncept, ktorý tvorí neodmysliteľnú súčasť takéhoto domu, musí byť architektovi jasný od prvej čiary na papieri. Dôraz sa kladie aj na vhodné rozmiestnenie a zónovanie miestností, orientáciu a veľkosť okenných otvorov.

V návrhu je potrebné zohľadniť všetky prvky – vzduchotesnosť či konštrukcia bez tepelných mostov.

Jednoduché tvary a úsporný priestor

Jednoduché tvary a úsporné narábanie s priestorom sú pre energiu šetriace domy typické. Ale nové materiály a netradičné možnosti sú vítané. Dokonca sú realizovateľné všetky formy budov a striech. Ak však zvolený tvar vedie ku zbytočnému zväčšeniu ochladzovaného povrchu, odrazí sa to aj na zvýšenom rozpočte.

Pri týchto domoch je potrebné dosiahnuť určitý štandard výberom moderného stavebného materiálu, stavebno-fyzikálnymi úpravami objektu, zväčšením hrúbky tepelnej izolácie tepelnoizolačného plášťa budovy či inštaláciou izolačných okien (najlepšie s trojitým zasklením).

Pre tých, čo nemajú čas stavať

Utvrdili ste sa v tom, že sa chcete presťahovať mimo mesta a premýšľate, akým spôsobom nadobudnete dom? Na výber máte klasické možnosti – kúpa, svojpomocná výstavba alebo rekonštrukcia. V súčasnosti sú mimoriadne trendy aj domy na kľúč. Tie sú vhodné hlavne pre tých, ktorí nemajú veľa času alebo fantázie na stavbu vlastného domu. V tomto prípade sa stačí obrátiť na overenú spoločnosť a už sa iba kochať, ako Vám na pozemku „rastie” vysnívaný domček.                                  

Zdroj: Tzbportal.sk

Foto: dropoutside.com