Zateplenie domu zníži vaše náklady o tretinu

0
1154

Zateplenie domu je jeden zo spôsobov ako výrazne ušetriť počas vykurovacej sezóny. Spoločne s kombináciou kvalitných okien, pretože cez nekvalitné okná uniká viac tepla ako cez stenu. A koľko vám pomôže ušetriť zateplenie? Náklady počas vykurovacej sezóny vám môžu klesnúť pokojne aj o tretinu a to už je viac ako slušná úspora. Výhodou je, že zateplenie má pomerne rýchlu návratnosť. Jasné, záleží od použitého materiálu, typu budovy a podobne, no priemerná doba návratnosti je približne 8 rokov. A a aké ďalšie výhody prináša zateplovanie?

Vyššia cena nehnuteľnosti

Keď vám pred domom začnú vysokozdvižné vozíky z bazáru vykladať stavebný materiál na zateplovanie, môžete sa už pomaly začať tešiť, že spotreba energie na kúrenie už viac nebude vašou nočnou morou. Okrem toho zateplenie pomôže zvýšiť cenu vašej nehnuteľnosti na trhu. Nemusíte ju hneď predávať, no keď sa pre zmenu bydliska rozhodnete, zateplený dom či byt predáte za vyššiu sumu. Zateplenie tiež predlžuje životnosť stavby, pretože budovu ďalšia vrstva, najčastejšie polystyrénu, zakonzervuje.

Aký materiál?

Najčastejší materiál použitý pri zateplovaní je polystyrén. Jeho hlavnou výhodou je pomer cena/výkon a v tom patrí medzi absolútnu špičku na trhu. Dnes sa však hľadí aj na životné prostredie a pri niektorých budovách je použité zateplenie z minerálnej vlny, prípadne špeciálna slamová izolácia. Dôležité je, aby ste mali pri zateplovaní aj stavebný dozor a ideálne je, keď sa na výškových prácach zúčastňuje aj koordinátor BOZP na stavenisku.

Pomôžte si pôžičkou

Bola vaša stavba skolaudovaná najneskôr v roku 1989? Máte možnosť podať žiadosť o úver zo ŠFRB. Štátny fond rozvoja bývania vám po splnení všetkých náležitostí vyhovie a poskytne pôžičku, ktorú budete splácať na základe ušetrených energií. Aj takýmto spôsobom Slovensko podporuje energetickú efektívnosť a zodpovednosť.

 

FOTO:  © sima / Dollar Photo Club