Diplomatická šarvátka, americký diplomat tiež opustí Indiu

0
488

NEW YORK 10. januára (WEBNOVINY) – Spojené štáty potvrdili, že americký predstaviteľ na žiadosť Indie opustí ambasádu v Naí Dillí. Stane sa tak v dôsledku diplomatického sporu, ktorý vyvolalo zatknutie indickej diplomatky v USA.

Americké ministerstvo zahraničia v piatok uviedlo, že tento krok hlboko ľutuje a dúfa, že prispeje k ukončeniu kauzy a návratu konštruktívnych vzťahov. Vykázaný diplomat má podobnú funkciu ako Indka.

Spor vypukol po tom, čo vicekonzulku indickej ambasády v New Yorku Devjani Chobradaeovú 12. decembra zatkli pre podvod s vízami a nedostatočné platenie chyžnej.

Následne ju požiadali, aby opustila krajinu, pričom v piatok večer priletela do Dillí. Stalo sa tak po dohode s Indiou, ktorá jej odmietla odňať imunitu. Diplomatka akékoľvek pochybenie odmieta.

India žiadala ospravedlnenie za to, že 39-ročná Chobradaeová dostala putá a napriek diplomatickej imunite sa musela podrobiť osobnej prehliadke a krátkemu pobytu v cele.

Incident vyvolal diplomatický spor, pričom India v reakcii odobrala americkým pracovníkom ambasády a ich rodinám diplomatické privilégiá a stiahla vojakov z okolia veľvyslanectva USA v Naí Dillí.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.