Desiatky obetí v Sýrii, trhovisko bombardovali dynamitom

0
326

BEJRÚT 28. decembra (WEBNOVINY) – Trhovisko v sýrskom severnom meste Halab (Aleppo) sa stalo v sobotu terčom útoku bojových vrtuľníkov, ktoré tam údajne zhodili sudy naplnené dynamitom.

Zomrelo pritom najmenej 25 civilistov vrátane dvoch detí, informovala Sýrska organizácia na monitorovanie ľudských práv so sídlom v britskom Londýne.

"Bilancia obetí pravdepodobne ešte porastie, keďže viacero ľudí je kriticky zranených," uviedla vo svojom stanovisku. Podľa aktivistov je za útokom armáda prezidenta Baššára al-Asada, ktorá podľa nich od 15. decembra s pomocou leteckých útokov zabila už viac ako 400 ľudí.

Aktivisti už dlhšie upozorňujú na novú taktiku sýrskych ozbrojených síl, ktorá útočí zhadzovaním takzvaných barelových bômb, teda sudov naplnených výbušninami. Al-Asadov režim sa však bráni, že v Halabe útočí výhradne proti "teroristom".

Halab, kedysi komerčné centrum Sýrie, je v dôsledku vojny takmer úplne zničený. V súčasnosti je mesto rozdelené na pro a protivládne oblasti, pričom režim využíva svoje letecké sily takmer denne na útoky proti povstalcom.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.