Čína zmiernila politiku s deťmi, ktorá platila od 70. rokov

0
291

PEKING 28. decembra (WEBNOVINY) – Čínsky parlament v sobotu formálne schválil zmiernenie kontroverznej politiky jedného dieťaťa.

Politiku zaviedla Čína v sedemdesiatych rokoch, aby udržiavala kontrolu nad populáciou, ktorá je najväčšia na svete.

Čínski demografi však na základe sčítania ľudu varovali, že počet obyvateľov v produktívnom veku sa začal v roku 2012 znižovať prvýkrát za posledné desaťročia, keď klesol o približne 3,45 milióna na 937 miliónov. Zaznamenaný pokles prispieva k obavám, ako si Čína poradí so starnutím obyvateľstva.

Odporúčame:

Peking zmiernil kontroverznú politiku jedného dieťaťa

"Zákonodarcovia potvrdili plánovanie rodiny ako kľúčovú stratégiu štátu, zároveň sa však so Štátnou radou zhodli, že politika by sa mala prispôsobiť vzhľadom na trvalo klesajúcu pôrodnosť a meniacu sa demografickú štruktúru," informovala ešte v utorok agentúra Xinhua pred definitívnym prijatím legislatívnych zmien.

Čínske páry dnes môžu mať dve deti len ak obaja rodičia pochádzajú z rodiny s jedným potomkom, sú príslušníkmi národnostnej menšiny alebo roľníkmi, ktorých prvým dieťaťom je dievča. Za porušenie predpisov čelili rodičia vysokým finančným sankciám.

Zmiernené pravidlá predpokladajú, že páry môžu mať dve deti v prípade, ak ktorýkoľvek z rodičov pochádza z rodiny s jedným potomkom.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.