David Cameron u Hollanda podporu proti EÚ nenašiel

0
643

LONDÝN 31. januára (WEBNOVINY) — Britský premiér David Cameron podľa očakávaní nenašiel u francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda pochopenie pre svoju agendu urýchlene reformovať EÚ.

Hollande síce pricestoval v piatok do Londýna na debatu o rôznych témach, tou dominantou bola práve EÚ. Kým konzervatívny britský líder sa na spoločnej tlačovej konferencii vyslovil za zmeny a opätovné prerokovania základných zmlúv EÚ, Hollande vyjadril zdržanlivosť.

Ako povedal, "necítime, že by v danom čase boli urgentné, nepociťujeme revíziu zmlúv ako prioritu" . Ako dodal, "Francúzsko chce predovšetkým lepšie koordinovanú a integrovanú eurozónu".

Cameron od minulého roka avizuje záujem Londýna o zmenu základných európskych zmlúv v záujme väčšej koncerencieschopnosti a flexibilnosti bloku.

Stať by sa tak podľa neho malo do roku 2017, kedy po prípadnom víťazstve v budúcoročných voľbách sľúbil vypísanie referenda o zotrvaní alebo vystúpení Británie z EÚ. Dovtedy chcú britskí konzervatívci dosiahnuť viac právomocí pre krajinu v oblastiach, ako je imigrácia, sociálne záležitosti a spravodlivosť.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.