Slovenské banky môžu byť spokojné, patria k najstabilnejším

0
740

BRATISLAVA 1. februára (WEBNOVINY) – Slovenský bankový sektor patrí dlhodobo k najstabilnejším v Európe. Informovala o tom Slovenská banková asociácia, ktorá vychádza zo správy Svetového ekonomického fóra o konkurencieschopnosti krajín.

Dôvodom stability slovenských bánk je ich ziskovosť

Slovensko sa v rámci krajín EÚ umiestnilo na piatom mieste. Jedným z dôvodov stability slovenských bánk je podľa bankovej asociácie ich ziskovosť, pričom posledných päť rokov banky ponechali viac ako polovicu zisku nerozdelenú, čím výrazne posilnili svoju stabilitu. Bez týchto prostriedkov by objem poskytnutých úverov klesol podľa asociácie o viac ako 20 %.

Oproti obdobiu pred krízou si Slovensko polepšilo celkovo o šesť miest. Na prvom mieste sa aktuálne umiestnil fínsky bankový sektor, nasledovali banky z Malty, Švédska a Luxemburska.

Najstabilnejší bankový sektor v Európskej únii má teda podľa výsledkov prieskumu Fínsko, naopak najmenej stabilný Grécko. Za posledných päť rokov si najviac polepšilo Poľsko a najviac pohoršilo Írsko.

Odporúčame:

Mnoho bánk upozorňuje, že cez víkend budú služby obmedzené

Slovenské banky zvyšovali zdroje bez dôsledkov na hospodárstvo

Dôkazom priaznivého vývoja stability domácich bánk je podľa bankovej asociácie aj vysoká hodnota ukazovateľa primeranosti vlastných zdrojov.

V roku 2012 sa priemerná hodnota slovenského bankového sektora pohybovala na úrovni 15,99 %, pričom v roku 2008 to bolo 11,09 %. Doteraz sa za minimálnu úroveň vlastných zdrojov považovala hodnota 8 %, no v súčasnosti sa v Európe stále častejšie uvažuje nad zvýšením minimálnej hranice, napríklad na 10,5 %.

Niektoré banky v Európe zvýšili svoju primeranosť vlastných zdrojov prostredníctvom kapitálovej investície od štátu, ako napríklad Írsko, alebo zmrazením úverovania, ako napríklad v Maďarsku.

No slovenské banky v priemere zvyšovali zdroje podľa Slovenskej bankovej asociácie prostredníctvom ziskovosti bez negatívnych dôsledkov na hospodárstvo. Vysoká úroveň vlastných zdrojov spojená s primeraným rastom úverovania poukazuje podľa asociácie na zdravý a stabilný bankový sektor.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.