Barack Obama posiela Američanov do Soči, sám tam nejde

0
541

WASHINGTON 31. januára (WEBNOVINY) – Prezident Spojených štátov amerických Barack Obama verí v bezpečné zimné olympijské hry v Soči, no zároveň varuje pred podcenením rizika. Prvý muž USA sa však nezúčastní na športovom sviatku pod piatimi kruhmi.

Šéf Bieleho domu zároveň Američanom poradil, aby sa na podujatie prišli pozrieť a nemali obavy. "Ruské úrady rozumejú, čo je v tomto prípade v hre. Rozumejú, že tam vonku existujú nejaké potenciálne hrozby. A koordinujeme sa s nimi. Pozreli sme sa na ich plány. Máme dobrú predstavu o opatreniach na ochranu športovcov i fanúšikov. Ako sme však videli na maratóne v Bostone, stále hrozí riziko zo strany jednotlivcov alebo malých buniek," povedal americký prezident pre stanicu CNN.

Odporúčame aj:

Počet obetí bombových útokov vo Volgograde stúpol

Video: V Rusku zabíjala čierna vdova, odpálila sa na stanici

Ďalší výbuch vo Volgograde, v trolejbuse zahynulo 15 ľudí

V pondelok vyšlo na povrch varovanie britských činiteľov, podľa ktorých je pravdepodobnosť teroristického útoku pred alebo počas februárových zimných olympijských hier veľmi vysoká.

Obavy nedávno vyvolali najmä dva útoky v ruskom Volgograde, ktoré si koncom decembra vyžiadali 34 obetí na životoch a desiatky zranených. Rusko v reakcii zaviedlo prísne bezpečnostné opatrenia súvisiace s blížiacimi sa zimnými olympijskými hrami v meste Soči, ktoré sa začínajú 7. februára.

Vodca severokaukazských militantov Doku Umarov totiž vyzval svojich nasledovníkov, aby použili "maximálnu silu" a zabránili uskutočneniu zimných olympijských hier. Umarova považuje Moskva za nepriateľa číslo jeden, odkedy prevzal velenie nad povstalcami, ktorých cieľom je zriadenie islamského štátu na Kaukaze.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.