Byť v Európskej únii je skvelé, tvrdí rekordný počet Nemcov

0
290

BERLÍN, 10. januára (WEBNOVINY) – Rekordný počet Nemcov je presvedčených, že členstvo v Európskej únii je pre krajinu prospešné, ukázal prieskum verejnej mienky v piatok.

Nemecko sa tým odlíšilo od narastajúceho skepticizmu v niektorých susedných krajinách.

Štyridsať percent opýtaných uviedlo, že členstvo Nemecka v 28-člennom bloku prinieslo krajine benefity. Ide o najvyššiu podporu únii, akú kedy zaznamenala agentúra DeutschlandTrend uskutočňujúca prieskumy. V apríli 2012 účasť Nemecka v únii odobrilo 25 až 27 percent opýtaných. Jedným z dôvodov pozitívneho postoja Nemcov k EÚ je rastúca ekonomika a zväčšujúci sa pracovný trh, uviedla agentúra.

V súvislosti s blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu plánovanými na máj 64 percent Nemcov uviedlo, že by uprednostnilo centralizovanejšiu úniu, 31 percent si myslí, že členské krajiny by mali posilniť svoju vlastnú politiku, ukázal prieskum.

Najpopulárnejším nemeckým politikom je podľa prieskumu minister financií Wolfgang Schäuble so 76-percentnou podporou, tesne za ním nasleduje kancelárka Angela Merkelová, ktorú podporuje 75 percent Nemcov. Na prieskume sa zúčastnilo 6.-7. januára 1004 opýtaných.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.