Agentúra Fitch potvrdila ratingy ruskej Sberbank

0
378

BRATISLAVA 10. januára (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings potvrdila v piatok dlhodobý emisný rating (IDR) v zahraničnej a domácej mene ruskej banky Sberbank na stupni BBB so stabilným výhľadom. Zároveň banke potvrdila krátkodobý IDR v zahraničnej a domácej mene na stupni F3.

Rating banky na stupni BBB podľa agentúry podopiera vysoká pravdepodobnosť podpory ruskej vlády v prípade, ak by to bolo potrebné. V Sberbank totiž vláda vlastní 50 % plus jednu akciu a banka je tiež systémovo dôležitou v krajine. Na celkových aktívach bankového systému krajiny sa podieľa 29 % a ku koncu novembra 2013 evidovala 45 % retailových vkladov.

Sberbank Slovensko bola do Obchodného registra SR zapísaná koncom augusta 1991. Do konca októbra 2007 pôsobila na slovenskom trhu ešte ako Ľudová banka, potom zmenila názov na Volksbank Slovensko, keď sa jej hlavným akcionárom stala rakúska spoločnosť Volksbank International.

Proces zmeny väčšinového akcionára Volksbank International sa uskutočňoval počas celej druhej polovice roka 2011. Zavŕšil sa 15. februára 2012, keď sa 100-percentným akcionárom Volksbank International stala ruská banka Sberbank.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.