Sobotka bude českým premiérom, Zeman ho vymenuje v piatok

0
259

PRAHA 10. januára (WEBNOVINY) – Český prezident Miloš Zeman vymenuje Bohuslava Sobotku za nového premiéra na budúci piatok 17. januára. Stane sa tak 83 dní po parlamentných voľbách, v ktorých zvíťazila Sobotkova Česká strana sociálno-demokratická (ČSSD).

Zeman v piatok konštatoval, že Sobotka splnil všetky jeho podmienky a koaličnej vláde zaistil spoľahlivú parlamentnú väčšinu.

Má však výhrady

V 200-člennej dolnej komore parlamentu má koaličná trojica sociálnych demokratov, ANO a ľudovcov z KDU-ČSL väčšinu 111 hlasov.

Prezident vyjadril svoje výhrady k niektorým nominantom na ministrov v budúcej vláde, konkrétne však žiadne meno nespomenul.

Koaličná dohoda je podpísaná

Lídri troch českých strán v pondelok podpísali koaličnú dohodu a definitívne sa dohodli na prerozdelení ministerských postov. Sociálni demokrati budú mať ministerstvo zahraničia, vnútra, školstva či zdravotníctva.

ANO zase bude mať rezort financií, ktorý povedie jej predseda a miliardár slovenského pôvodu Andrej Babiš, obrany a spravodlivosti. ČSSD má v 17-člennej vláde osem postov, ANO šesť a ľudovci tri.

Voľby v Česku

ČSSD podľa očakávaní vyhrala októbrové české voľby, no iba so ziskom 20,5 percenta. Strana ANO skončila druhá s takmer 19 percentami a komunisti tretí s 15 percentami.

V 200-člennej dolnej komore parlamentu má trojica ČSSD, ANO a KDU-ČSL väčšinu 111 hlasov, ktorá by tak bez problémov mala vyjadriť novej vláde dôveru. Hlasovanie sa musí uskutočniť dva mesiace od vymenovania prezidentom. Stať by sa tak malo vo februári.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.