Vládna strana žiada Poliakov o bojkot Tesca

0
511

VARŠAVA 9. januára (WEBNOVINY) – Predseda poslaneckého klubu poľskej vládnej strany v stredu vyzval na bojkot britského reťazca Tesco. Dôvodom sú výroky britského premiéra Davida Camerona smerom k poľskej menšine žijúcej na britských ostrovoch.

Cameron uráža Poliakov

Podľa jedného z lídrov koaličnej Poľskej ľudovej strany (PSL) Jana Buryho "nastal čas povedať Cameronej politike nie prostredníctvom bojkotu nákupov v obchodoch Tesco". Spoločnosť pritom v krajine zamestnáva približne 30-tisíc ľudí a investovala v Poľsku v prepočte takmer 2,5 miliardy eur.

Bury, ktorého strana má v 460-člennom parlamente 28 kresiel, považuje Cameronov postoj k Poliakom za "nepriateľský a škandalózny". Ako dodal, "nebudeme iba stáť a prizerať sa, ako premiér Cameron uráža Poliakov a poľské rodiny".

Zneužívatelia sociálneho systému

Poľský premiér Donald Tusk sa v utorok ohradil voči tvrdeniam Camerona, ktorý sa už niekoľko týždňov kriticky vyjadruje k prisťahovalcom z krajín strednej a východnej Európy a najmä k Poliakom. Poľský líder zároveň rázne odmietol jeho kritiku nariadení EÚ o čerpaní sociálnej pomoci imigrantmi.

Podľa jeho slov prípadný návrh Londýna na zrušenie podpory imigrantom Poľsko nikdy nepodporí a zároveň si vyprosuje, aby Cameron označil Poliakov za zneužívateľov britského sociálneho systému. Predseda vlády Spojeného kráľovstva označil pravidlá EÚ o čerpaní sociálnej pomoci prisťahovalcami za "obrovskú chybu" a poukázal na vyplácanie britských dávok deťom poľských prisťahovalcov, ktorí prostredníctvom nich podporujú svoje rodiny vo vlasti.

Británia po rozšírení EÚ v roku 2004 sprístupnila svoj trh práce občanom desiatich prevažne východoeurópskych krajín, čo využili najmä Poliaci, ktorých prišlo po roku 2004 do Británie až milión.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.