Letná sezóna je v plnom prúde a ľudia si užívajú horúce letné teploty a rôzne aktivity pri vode. Kým niektorí radšej oddychujú na brehu a plávajú, ďalšia časť vyhľadáva rôzne adrenalínové športy a s nimi spojené zážitky. Jedným z nich je aj jazdenie na vodnom skútri.
Legislatíva na Slovensku je prísna
Ešte predtým, ako nasadnete na vodný skúter je dobré vedieť, čo všetko sa s touto jazdou spája. Kým v zahraničí na mori sú pravidlá a zákony voľnejšie a slobodnejšie, na Slovensku je to inak. Práve prísna legislatíva je jedným z problémov, ktorý vie mnohých nadšencov odradiť. Aj napriek tomu, že ste na dovolenke najazdili na tomto stroji dlhé hodiny a máte skúsenosti, občiansky preukaz a podpísanie zmluvy vám stačiť u nás nebude. Bez kurzu a poistenia vám nikto vodný skúter nepožičia, no jazdiť v takom prípade je možné za prítomnosti inštruktora. To ale nie každý akceptuje a preto je skutočnosť taká, že veľká časť vodných skútrov sa prestala prenajímať a sú umiestnené v skladoch. Len tak si požičať vodný skúter na Slovensku nie je jednoduché, z čoho sú ľudia sklamaní.
Ako sme už spomínali, na jazdu je potrebné mať absolvovaný kurz, vďaka ktorému získate preukaz vodcu malého plavidla. Okrem toho je nevyhnutnosťou aj poistenie, bez ktorého by ste sa na vodnom skútri tiež nemali voziť. V prípade, že rozmýšľate nad kúpou vlastného vodného skútra, odporúčame si predtým zistiť všetky povinnosti majiteľa a prevádzkovateľa, ktoré sú s ním spojené. Je dosť možné, že vás všetky tieto nariadenia odradia a radšej sa budete obzerať po inom adrenalínovom stroji. Možnosťou je napríklad štvorkolka, ktorej používanie je z pohľadu nariadení omnoho slobodnejšie.
Jazdu bez povolení neriskujte
Tak, ako je tomu v rámci cestnej premávky, aj na vode sa nájdu ľudia, ktorí obmedzenia a pravidlá nerešpektujú. To sa ale nevypláca, pretože vodná polícia pri udeľovaní sankcií nepozná žiadne výnimky a nie je zhovievavá. Keďže vodný skúter je tak isto nebezpečný stroj, príslušníci policajného zboru si dávajú veľký pozor na povolenia a doklady používateľov. Okrem toho, má vodná polícia oprávnenie u používateľa skútra vykonať aj dychovú skúšku na alkohol rovnako, ako pri inom vozidle. Aj v takomto prípade je jazda pod vplyvom alkoholu trestným činom, za čo je možné získať trest odňatia slobody. Jazda bez povolení vás môže vyjsť poriadne draho a to až do 600 eur spolu s udelením zákazu viesť tento stroj na jeden rok. Ak vás ani tieto prísne podmienky neodradili a túžite po jazde na vlastnom skútri, odporúčame si pozrieť vodné skútre Sea – Doo. Nájdete u nich širokú ponuku nielen vodných skútrov, ale aj doplnkov a príslušenstva na vodné športy.