Prejavy suchej pokožky sa začnú objavovať v prípade, že si koža nedokáže uchovať dostatočnú vlhkosť. Môže sa tak diať v dôsledku častého kúpania, používania nesprávnych mydiel, problémy však prichádzajú aj s narastajúcim vekom či spolu s niektorými zdravotnými problémami. Nesmieme však zabúdať ani na charakteristické klimatické podmienky, ktoré tiež ovplyvňujú vitalitu pokožky.
U ľudí žijúcich na severnej pologuli sa počas zimných mesiacov môže objavovať charakteristický stav pokožky, sprevádzaný svrbením, začervenaním či zdrsnením zasiahnutých miest. Dôvodom je studený zimný vzduch a jeho nízka vlhkosť; a to nielen vonku, ale aj vnútri domov či bytov. Obsah vody v epiderme (vonkajšej vrstve kože) má tendenciu reflektovať úroveň vlhkosti okolitého prostredia.
Suchá pokožka sa dá riešiť
Našťastie existuje veľa jednoduchých a pomerne lacných tipov, vďaka ktorým sa dajú príznaky suchej pokožky zmierniť. Problém so suchou pleťou bude veľmi pravdepodobne riešiť každý z nás. Ľudská pokožka totiž s pribúdajúcim vekom prirodzene stráca na elasticite a nedokáže sa regenerovať tak dobre, ako pokožka mladého človeka. Keď k tomu prirátame zníženú schopnosť viazať vlhkosť a vytvárať prirodzené mazové zložky, výsledkom bývajú prejavy predčasného starnutia a schnutia kože.
Ako udržať vlhkosť v pokožke?
Kľúčom k úspechu pri starostlivosti o suchú pleť je používanie správnych krémov na suchú pleť a zvlhčovačov. Tie by mali rehydratovať vrchnú vrstvu kožných buniek a zabrániť nadmernému unikaniu vlhkosti. Tento cieľ sa dosahuje vhodnou kombináciou prísad a látok, ktoré vlhkosť doslova priťahujú a nedovolia jej unikať z pokožky. Jedná sa o ceramidy, glycerín, lecitín alebo kyselinu hyalurónovú. „Utesniť“ vlhkosť v pokožke je aj úlohou lanolínu či vazelíny. Látky ako kyselina linolová, linolénová a laurová zase pokožku vyhladzujú a vypĺňajú priestory medzi kožnými bunkami.
Vo všeobecnosti platí, že čím je prípravok silnejší a akoby „mastnejší“, tým viac bude účinnejší. K top produktom na trhu, ktoré pomáhajú pri starostlivosti o suchú a problematickú pleť, patria výrobky značky Bioderma. K dispozícii sú tri rady – Atoderm, Sensibio a Sébium, aktuálne dostupné v praktických balíčkoch so zľavou až do 19 €.
7 tipov ako na suchú pokožku
- V zime používajte zvlhčovač vzduchu. Nastavte ho tak, aby v izbe udržiava vlhkosť vzduchu na úrovni zhruba 60 %.
- Vymeňte vaňu za sprchu, používajte vlažnú vodu a svoj pobyt v sprche obmedzte na 5 – 10 minút a jedno sprchovanie denne. Ak by ste sa kúpali dlhšie, prípadne používali studenú alebo horúcu vodu, mohlo by dôjsť k nežiadaným stratám vlhkosti a mastnoty z pokožky.
- Minimalizujte používanie mydiel s obsahom parfumov a alkoholov, ktoré len napomáhajú pri odstraňovaní prirodzených olejnatých vrstiev kože.
- Aby ste predišli poškodeniu pokožky, vyhýbajte sa tiež používaniu špongií či rôznych kief na drhnutie. Voľte radšej ľahký dotyk a to aj po kúpaní, pri sušení.
- Ihneď po umytí rúk alebo sprchovaní aplikujte zvlhčovací prípravok.
- Suché miesta na koži nikdy neškriabte.
- Používajte pracie prostriedky bez vône a vyhnite sa zmäkčovadlám.