Akú farbu vybrať pre sedačku

0
2381
Akú farbu sedačky zvoliť

Farby tvoria neodmysliteľnú súčasť nášho života. Určite ste už počuli o tom, že vedia ovplyvniť náladu a každá farba má svoj význam. Farby si starostlivo vyberáme, keď kupujeme oblečenie, doplnky, či dokonca auto. Rovnako to platí aj pri nábytku a sedačka nie je žiadnou výnimkou. V dnešnom článku si popíšeme ako postupovať pri výbere farby sedačky.

Čo robíme najčastejšie, keď sme doma? Spíme na posteli, varíme v kuchyni, jeme za stolom v jedálni a oddychujeme na sedačke v obývačke. Sedačka je miesto, kde relaxujeme, trávime čas s rodinou a socializujeme sa počas návštev. Jej farba je preto niečo, čo si všimneme každý deň. Ako ju teda zvoliť?

Má byť svetlá, alebo tmavá?

Prvý faktor, nad ktorým by ste mali porozmýšľať, je odtieň sedačky. Tmavá sedačka vynikne viac vo svetlej miestnosti a naopak, svetlé rozkladacie sedačky zas v tmavej miestnosti. Závisí to teda aj od okolitého nábytku. Pri tmavej podlahe tmavá sedačka  nevynikne. Ak ju však predsa len chcete, použite svetlé drevené alebo kovové nohy a svetlejší koberec. Na druhú stranu, svetlá sedačka môže byť v miestnosti výraznejšia, no rýchlejšie sa zašpiní.

Je sedačka v miestnosti to najhlavnejšie? 

Pri výbere sedačky na mieru je potrebné zvážiť, či pôjde do takmer prázdnej izby alebo do plne zariadenej. Inými slovami, či sa zvyšok nábytku bude prispôsobovať sedačke, alebo sa sedačka musí prispôsobiť už existujúcemu nábytku.

Čo chcete dosiahnuť danou farbou?

Každá farba vyjadruje niečo iné, pričom konkrétne farby nás priťahujú na základe našej osobnosti. Môžeme povedať, že farba sedačky je teda aj vyjadrením nášho charakteru a vkusu.

Najlepšia voľba je vsadiť na neutrálnu farbu ako je sivá, béžová, či biela. Napríklad taká červená je síce výrazná a krásna, no pôsobí dvojako. Na jednej strane vyjadruje dobrodružstvo a vášeň, na druhej strane môže u niekoho vyvolať neistotu a nervozitu.

O niečo lepšie je na tom modrá, ktorá predstavuje pokoj a uvoľnenú atmosféru. Dobre je na tom aj zelená, ktorá podporuje kreativitu a prepojenie s prírodou. No a jedna z najobľúbenejších farieb je hnedá, nakoľko evokuje zem, dôveryhodnosť a istotu.

Stavte na dobrý pocit

Je veľa spôsobov, ako pristupovať ku výbere farby sedačky. Dôvodom je, že každý sme iný, máme vlastný, individuálny štýl a páči sa nám rôzne veci. A hoci budete zrejme musieť pri výbere robiť kompromisy a pozerať sa aj na iné faktory, mali by ste zvoliť farbu a sedačku, na ktorej sa vám bude ležať pohodlne každý deň a bude lahodiť vašim očiam.