Zútulnite si vašu kuchyňu pomocou vkusných záclon a závesov!

0
1067

Ako sa to hovorí? Kuchyňa je srdcom celej domácnosti. Ak vám v nej chýba typický pocit hrejivého tepla domova, mali by ste pouvažovať nad doplnkami, ktoré vám pomôžu zmeniť atmosféru. Čo hovoríte na záclony a závesy do kuchyne?

Okná bez záclon či závesov pôsobia naho a prázdno. Dnes sú síce v kurze strohé kuchyne a minimalizmus, no útulné kuchyne si pýtajú aj čosi navyše – napríklad teplo pôsobiace závesy a záclony.

Minimalizmus je praktický

Moderné, čisté línie bez zdobenia, priestor plný vzduchu a svetla. Oknám v minimalistickej kuchyni pristanú tie najjednoduchšie hladké záclony alebo závesy bez ornamentov s menším riasením. Nie je na škodu staviť ani na moderné rímske rolety v bielej farbe, prípadne voľte prísne pôsobiace geometrické vzory. Pre minimalizmus je príznačná jednoduchosť.

Nežná romantika plná kvetov a pastelu

Zdobenie, riasenie a volány. Asi tak by sa dala zhrnúť romanticky pôsobiaca kuchyňa, ktorá je obľúbená aj v dnešnej dobe. Žiadané sú ornamenty, kvetinové vzory, ozdoby v podobe mašlí a jemný pastel. Okná v romantickej kuchyni musia byť bohaté, ba až preplnené. Pristanú im rôzne strihané záclony a závesy do kuchyne s mašličkami a volánmi.

Vidiecka kuchyňa si žiada čipku

Štýlové interiéry s nádychom dôb minulých sú mimoriadne obľúbené nielen na chalupách. Ak máte vidiecku kuchyňu, mali by ste si zaobstarať tradičné plátno alebo záclony s čipkou alebo výšivkou. Must – have sú nepriehľadné závesy. Pokojne môžu byť kratšie alebo zviazané po bokoch. Je to efektné a tento detail sa dokonale hodí k vidieckemu štýlu.

Rustikálna kuchyňa v znamení ozdôb

Rustikálnu kuchyňu si mnohí zamieňajú s vidieckou, no rustikálny štýl je viac ozdobný. Ak máte kuchyňu ladenú v tomto duchu, nesmú vám chýbať vzorované závesy alebo ich honosne pôsobiace jednofarebné verzie. Či už ich necháte voľne visieť alebo ich po bokoch zviažete, je na vás. Na čom by ste si mali dať záležať? Textílie v rustikálne ladenej domácnosti by sa mali niesť v rovnakej farbe alebo vzore.

Nežná nostalgia prenesená do provensálskej kuchyne

Nemýľte si ju s rustikálnym štýlom. Textílie sa nesú v znamení levanduľových farieb, môžu byť nariasené a jemne zdobené. Krátke záclonky sú pre provensálsku kuchyňu tým pravým orechovým.

Retro ovládajú farby

Dominujúce sú červená, mentolová, modrá a zelená. Čo by ste povedali na nepriehľadné záclonky? Ak sú v extravagantných farbách a geometrických vzoroch, máte vyhraté a presne ste sa trafili do retro štýlu päťdesiatych alebo šesťdesiatych rokov minulého storočia. Retro kuchyňa pôsobí domácky, no žiada si správne kombinácie textílií a dekorov.