Ako si vybrať vhodné interiérové dvere

0
839
Ako si vybrať vhodné interiérové dvere

Jeden z dôležitých prvkov v domácnosti, ktorý by sme mali vyberať veľmi obozretne, sú interiérové dvere. Pri výbere by sme mali zohľadniť nielen smer ich otvárania, farbu či celkový vzhľad, ale aj ďalšie dôležité kritériá. Poradíme vám, čo všetko treba pri interiérových dverách zohľadniť.

Interiérové dvere plnia praktickú i estetickú funkciu

Staviate si nový dom alebo rekonštruujete a hľadáte nové dvere pre váš domov? Nemusíte sa obávať, dnešný trh vám ponuka obrovské množstvo dverí, ktoré sa prispôsobia vášmu interiéru. Vďaka rozmanitému dizajnu, dekorom i materiálom budú vaše dvere plniť nielen praktickú, ale aj estetickú funkciu. Jeden zo základných parametrov pri výbere dverí je strana, na ktorú sa budú otvárať, s čím súvisí umiestnenie pántov a závesov.

Interiérové dvere musia byť dostatočne odolné predovšetkým voči vlhkosti a plesniam. Špeciálne to platí pre dvere do kúpeľne a do kuchyne, kde je vlhkosť najvyššia. Nekvalitné dvere by sa mohli rýchlo zdeformovať a zmeniť svoj vzhľad. Na rozdiel od vchodových dverí nemusia obsahovať toľko bezpečnostných prvkov a pri výbere sa kladie dôraz predovšetkým na ich vzhľad. Dvere zároveň plnia funkciu zvukovej izolácie, odolnosti voči požiarom a pomáhajú udržiavať teplotné rozdiely.

O kvalite dverí rozhoduje ich povrch a výplň

Štandardným výplňovým materiálom je takzvaná voština, ktorá je ľahká a cenovo dostupná. Nízka cena sa však odráža v kvalite a odolnosti, preto je voština vhodná skôr do priestorov, kde nebudú dvere veľmi zaťažované. Pevnejšie a mohutnejšie dvere sú vyrobené z drevotrieskovej dosky, ktorá lepšie tlmí zvuk a vyznačuje sa dlhou životnosťou.

Povrchový materiál dverí by mal ladiť s interiérom, v ktorom sa budú dvere nachádzať. Najobľúbenejším povrchovým materiálom je laminát, ktorý je odolný voči mechanickému zaťaženiu, vode a časom nevybledne. Zvyčajne sa laminátové dvere vyrábajú v hladkom prevedení alebo s jemným ryhovaním, ktoré imituje štruktúru dreva. Ľahko sa čistia a nevyžadujú špeciálnu údržbu.

Ak hľadáte niečo luxusnejšie, kvalitné a originálne, masívne dvere istotne uspokoja vaše nároky. Celodrevené dvere sú síce najdrahšou voľbou, ale vrátia vám to v podobe kvality, dlhej životnosti a unikátneho vzhľadu. Vplyvom času i slnečného žiarenia však môžu blednúť, preto ich treba občas ošetriť kvalitným olejom určeným na drevo.

 

 

Zdroj obrázka: pixabay.com