Znepriatelené sýrske strany sa zatiaľ nestretnú

0
241

ŽENEVA 24. januára (WEBNOVINY) – Strany sýrskeho konfliktu zúčastňujúce sa na mierovej konferencii vo Švajčiarsku zrejme ani v piatok nezačnú priame rokovania, ktoré presadzuje medzinárodný vyslanec Lachdar Brahímí.

Podľa hovorkyne OSN Alessandry Vellucciovej by mal alžírsky diplomat počas dňa opäť rokovať so zástupcami vlády ako aj opozície, napriek očakávaniam sa však delegácie zatiaľ nestretnú za jedným rokovacím stolom. Brahímí s oboma stranami rokoval za zatvorenými dverami aj vo štvrtok a podľa pozorovateľov by bolo považované za úspech už len samotné nadviazanie priameho dialógu.

Odporúčame:

Vo Švajčiarsku sa začala ostro sledovaná konferencia o Sýrii

"Obe stretnutia budú bilaterálne," povedala Vellucciová na margo Brahímího piatkového programu. "Musíte pochopiť, že mierový proces sa momentálne iba formuje. Musíte byť trpezliví," vyjadrila sa na nátlak novinárov, aby prezradila podrobnosti rokovaní. Zdroje z oboch delegácií pre agentúru AFP uviedli, že priamym rokovaniam zatiaľ bráni odpor opozičnej koalície, ktorá ich podmieňuje súhlasom s vytvorením prechodnej vlády bez prezidenta Baššára al-Asada.

Opakovane odkladaná konferencia v meste Montreux na brehu Ženevského jazera sa začala v stredu a mala by trvať približne týždeň. Veľmoci budú obe strany tlačiť k tomu, aby sa dohodli aspoň na krátkodobom riešení, ktoré by zastavilo krviprelievanie vo vojnou zmietanej krajine. Podujatie nadväzuje na podobnú konferenciu z júna 2012, ktorá sa uskutočnila v Ženeve, a býva preto označované aj ako Ženeva 2.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.