Standard & Poor’s potvrdila ratingy Česka a Estónska

0
385

BRATISLAVA 24. januára (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s Ratings Services potvrdila dlhodobý rating Českej republiky v zahraničnej a domácej mene na stupni AA. Zároveň tiež krajine potvrdila krátkodobý rating na stupni A-1+. Ratingom pridelila stabilný výhľad.

Nízka úroveň inflácie

Rating na súčasnej úrovni podľa agentúry odzrkadľuje stabilné inštitúcie krajiny a obozretné riadenie ekonomiky, čo sa odzrkadľuje v jej nízkej úrovni úverov v zahraničných menách.

Agentúra ďalej pozitívne hodnotí vkladmi financovaný bankový sektor a nezávislú centrálnu banku, ktorá drží infláciu na nízkej úrovni. Negatívne na ratingy vplýva slabší výkon ekonomiky, nižší hrubý domáci produkt na obyvateľa v porovnaní s inými krajinami s ratingom na rovnakom stupni a tiež politické nezhody, ktoré bránia efektívnosti a predvídateľnosti politických rozhodnutí.

Obozretné financie Estónska

Agentúra Standard & Poor’s tiež potvrdila dlhodobý a krátkodobý rating v zahraničnej a domácej mene Estónska na stupni AA-/A-1+ so stabilným výhľadom.

Rating podporuje stabilné politické prostredie, obozretné vládne financie a vysoko adaptabilná ekonomika, uvádza ratingová agentúra. Negatívne na rating vplývajú relatívne mierne príjmy v porovnaní s inými krajinami EÚ.

V minulom roku estónska ekonomika vzrástla o mierne viac než 1 %, čo spôsobil slabý výkon exportu a tiež iba mierny rast investícií v súkromnom sektore. Spotrebu však podporil rast miezd, zamestnanosti a oživenie cien aktív.

Chorvátsko si pohoršilo

Medzinárodná ratingová agentúra Standard and Poor’s v piatok zhoršila hodnotenie dlhodobých záväzkov Chorvátska o jeden stupeň na úroveň BB zo stupňa BB+. Agentúra to zdôvodnila neschopnosťou vlády presadiť reformy na podporu hospodárskeho rastu. Výhľad dlhodobého úverového ratingu zostáva stabilný.

Hospodárske a rozpočtové opatrenia chorvátskej vlády doteraz nepostačovali na upevnenie rastu a zlepšenie udržateľnosti verejných financií, uviedla agentúra vo vyhlásení. Reformy narážajú na politické prekážky zo strany privilegovaných záujmov, čo znižuje krátkodobé pozitívne dopady členstva v EÚ, do ktorej krajina vstúpila k 1. júlu 2013.

Konkurencieschopnosť chorvátskej ekonomiky tiež poškodzuje aj nepružný trh práce a komplikované podmienky na podnikanie. Medzinárodná ratingová agentúra prognózuje, že chorvátska ekonomika zostane v roku 2014 v recesii už šiesty rok v rade. Vlani sa hrubý domáci produkt Chorvátska podľa odhadu agentúry zmenšil o 1 %.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.