Zatočte s nepríjemným rosením okien

0
806

Blíži sa jeseň a s ňou prichádzajú chladnejšie dni. Vo väčšine domácností sa už začne prikurovať. Všetko by bolo v poriadku, keby sa na oknách nezačala tvoriť rosa. Ako vzniká a je vôbec možné sa jej vyhnúť?

Prečo sú okná orosené najmä ráno?

Vysvetlenie je jednoduché. Čím vyššia je teplota vzduchu, tým viacej vlhkosti sa v ňom udrží. Sklá okien sa teda najviac orosia vo chvíli, kedy sa v ovzduší, ktoré je plne nasýtené vodnými parami, zníži teplota, čo býva spravidla v noci a skoro ráno. Voda sa potom zráža na najchladnejších miestach, ktorými sú okná alebo presklené dvere.

Orosenie môže byť vonkajšie, vnútorné, ale aj medzi sklom. V exteriéri sa tento jav objavuje viac na strešných oknách ako na oknách vertikálnych, keďže strecha sa ochladzuje rýchlejšie a väčšmi ako múry domu. Ak sa okná rosia vo vnútri dvojskla, chyba je vo výrobku.

Čo ešte vplýva na rosenie

Rosenie môže spôsobiť aj nedostatočné vetranie alebo slabé vykurovanie.

Vplyv na tento proces môže mať aj umiestnenie okien a vykurovacieho telesa. Najvhodnejšia orientácia umiestnenia okien je v tomto prípade na juh, juhovýchod a juhozápad. Slnečné žiarenie tu zvyšuje povrchovú teplotu skla. Tým sa počas dňa obmedzuje možnosť kondenzácie. Vykurovacie teleso je najlepšie umiestniť pod okno.

Výber okna

Kúpili ste si nové plastové okná a namiesto toho, aby ste sa z nich tešili, riešite ich rosenie? Možno ste si nevybrali správne. Pri výbere okna je vhodné riadiť sa technickými parametrami. Kvalitu zasklievania definuje súčiniteľ prechodu tepla.logo

Rozmery vnútorného parapetu a druh žalúzií

Vnútorný parapet prečnievajúci cez vykurovacie teleso zabraňuje ohrievaniu skiel cirkulujúcim teplým vzduchom. Pri rosení skiel skúste vymeniť príliš širokú parapetnú dosku za užšiu. Rosenie môžu spôsobiť aj k oknu priliehajúce žalúzie, ktoré zabraňujú prúdeniu teplého vzduchu pri okne.  

Veríme, že sa Vám podarí problém s orosením okien rýchlo a účinne vyriešiť, pretože okná sú zrkadlá Vašej domácnosti a určite nechcete byť pred svetom zahalený akýmsi nepríjemným oparom.  

Zdroj: urobsisam.topky.sk

Foto: inter-okno.sk