Za slovné spojenie ´poľské tábory smrti´ môže hroziť väzenie

0
373

VARŠAVA 11. januára (WEBNOVINY) – Poľská opozícia žiada, aby bolo používanie slovného spojenia "poľské tábory smrti" trestané väzením. Konzervatívna strana Právo a spravodlivosť (PiS) predložila v piatok do parlamentu návrh zákona, podľa ktorého bude za použitie tohto pojmu hroziť až päťročné väzenie.

Spomínaný výraz označuje nacistické koncentračné tábory zriadené hitlerovským Nemeckom na území Poľska počas druhej svetovej vojny a pre Poľsko ide o veľmi citlivú záležitosť.

Pojem poľské tábory smrti síce označuje ich geografické začlenenie, no podľa PiS vyvoláva dojem, že Poľsko nesie zodpovednosť za genocídu, ktorú v nich fašisti páchali.

Poľská vláda už roky monitoruje používanie termínu poľské tábory smrti. Len v roku 2012 ich zahraničné médiá použili najmenej 130-krát. Ten istý rok toto spojenie vyslovil aj americký prezident Barack Obama, čo vyvolalo v Poľsku pobúrenie.

Obama sa za svoju chybu ospravedlnil. PiS tvrdí, že ospravedlnenia a opravy v médiách nestačia a nevyhnutné sú prísne tresty, ktoré však podľa mnohých budú mať pravdepodobne len symbolický charakter. Ako povedal poslanec za PiS Dariusz Piontkowski, výraz je v rozpore s "historickou pravdou".

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.