Vzťah k USA sa nemusí zmeniť ani o desaťročia, uznal Castro

0
451

HAVANA 22. decembra (WEBNOVINY) – Kubánsky prezident Raúl Castro v sobotu vyzval USA na zlepšenie vzájomných vzťahov, ktoré sú už viac ako 50 rokov na bode mrazu.

Brat legendárneho revolucionára Fidela vo výročnom prejave k parlamentu však odmietol možnosť rokovať o zmene politického a ekonomického modelu na ostrove.

Odporúčame:

Na Kube po vyše polstoročí končí éra veteránov

Barack Obama čelí kritike, na Mandelovej rozlúčke sa zabával

Castro vidí cestu v rešpektovaní rozdielov

Spoločenské zmeny sú pritom technickou podmienkou USA pre zmenu postoja k Havane. Castro v tejto súvislosti dodal, že jeho krajina to považuje za nediskutovateľné a uvedomuje si preto, že americko-kubánske vzťahy môžu v tomto chladnom tóne pokračovať aj ďalšie desaťročia.

“Ak chceme naozaj urobiť pokrok v bilaterálnych vzťahoch, musíme sa naučiť rešpektovať svoje rozdiely a zvyknúť si s nimi žiť v mieri. Inak nie. Sme pripravení na ďalších takýchto 55 rokov. My totiž nežiadame USA o zmenu politického a sociálneho systému a nesúhlasíme s vyjednávaním o tom našom. Civilizované vzťahy medzi oboma krajinami sú však niečo po čom naši ľudia a veľká väčšina občanov USA túži,” povedal Castro pred poslancami, ktorí reagovali potleskom.

Tému vzťahov otvoril Obama

Prezident USA Barack Obama v novembri uviedol, že možno nastal čas prehodnotiť politiku Spojených štátov smerom ku Kube, voči ktorej Washington udržuje v platnosti obchodné embargo už viac než polstoročie a nemá s Havanou diplomatické vzťahy. Podľa Obamu sa doba zmenila a takéto reštrikcie sú už mimo reality.

Biely dom však odmietol, že Obamovo historické podanie si rúk s Raúlom na decembrovej poslednej rozlúčke s juhoafrickým prezidentom Nelsonom Mandelom znamenalo zmenu postoja Washingtonu k Havane.

Problémom vo vzájomných vzťahoch je aj kontroverzná americká základňa na Guantáname proti vôli kubánskej vlády, no i väznenie jedného z amerických občanov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.