Premiér chce jednu poisťovňu napriek tomu, že projekt mešká

0
391

BRATISLAVA 22. decembra (WEBNOVINY) – Úlohou vlády ostáva zaviesť model jednej zdravotnej poisťovne (ZP) na Slovensku, v nedeľnej diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska O 5 minút 12 to vyhlásil premiér Robert Fico (Smer-SD).

Dodal, že v priebehu roka 2014 vláda vo vyvlastňovaní pokročí. Predseda parlamentnej strany Most – Híd Béla Bugár zase povedal, že ak aj nejaký pokrok nastane, tak určite nie pred marcovými prezidentskými voľbami.

Odporúčame aj:

Zavedenie jednej zdravotnej poisťovne brzdia peniaze

Spustenie jednej poisťovne mešká

V januári 2014 mala na Slovensku fungovať len jedna jediná zdravotná poisťovňa – štátna. Jej spustenie mešká, premiér v relácii O 5 minút 12 nepovedal, ako dlho proces zoštátnenia potrvá. Niekedy sa dejú veci podľa neho pomalšie a niekedy rýchlejšie.

Naďalej platí, že súčasná vláda chce jednu poisťovňu. “Nepovažujeme za správne, ak ľudia musia posielať zo zákona peniaze do zdravotných poisťovní a zdravotné poisťovne si z týchto peňazí berú zisk,” vysvetlil premiér.

Prehratý súd verzus Ficove šance

Dodal, že za sklzom v centralizácii poistného systému stojí príprava zákona. Vláda ho chce pripraviť tak, aby nevyvolal otázky ústavnosti. Fico tiež povedal, že sa robí všetko preto, aby to bolo čo najrýchlejšie, pretože tým, že poisťovne majú právo na zisk, berú obrovské peniaze zo zdravotníctva.

Bugár si zase nemyslí, že sa Ficova vláda s jednou poisťovňou až tak ponáhľa. Jeden prehratý súd, za ktorý malo Slovensko platiť desiatky miliónov eur práve za zákaz zisku poisťovní, podľa neho Ficovi ako prezidentskému kandidátovi znižuje šance na výhru. Pred prezidentskými voľbami sa tak podľa Bugára s poisťovňami nebude robiť nič.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.