Vyslanec OSN je jednooký táraj, píše sýrsky vládny denník

0
456

DAMASK 2. novembra (WEBNOVINY) – Sýrsky denník sa v sobotu pustil do osobitného vyslanca OSN Lachdara Brahímího, ktorý tento týždeň zavítal do Damasku s cieľom dosiahnuť účasť oboch strán sýrskeho konfliktu na pripravovanej novembrovej konferencii vo švajčiarskej Ženeve.

Podľa komentára vládneho denníka Áth-Thávra je alžírsky diplomat "jednooký táraj hrajúci na obe strany".

Reagoval tak na jeho snahy o vyhovenie obom znepriateleným stranám. Podľa denníka však "zabúda na to, že jeho úloha medzinárodného sprostredkovateľa vyžaduje neutralitu".

Brahímí, ktorý sa v stredu na hodinu stretol aj s prezidentom Baššárom a-Asadom a v piatok pustil sýrske územie, podľa sýrskeho denníka koná "zbytočne unáhlene a správa sa príliš diplomaticky".

Brahímí dúfa, že na mierovej konferencii sa zúčastnia všetky strany sýrskeho konfliktu, ktorý si od marca 2011 vyžiadal už vyše 115 000 obetí na životoch.

Roztrieštená sýrska opozícia o svojej účasti ešte nerozhodla, no najväčšia koalícia opozičných síl podmienila účasť odchodom al-Asada, s ktorým si nechce sadnúť za rokovací stôl. Mierová konferencia sa má konať v polovici novembra, presný termín však ešte nebol stanovený.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.