Daňová kobra odhalila miliónový podvod s diamantovým práškom

0
409

BRATISLAVA 2. novembra (WEBNOVINY) – Tím Daňovej kobry odhalil ďalší podvod na daniach.

Päť firiem si medzi sebou fakturovalo fiktívne obchody so syntetickým diamantovým práškom. Výsledkom bol nadmerný odpočet za takmer dva milióny eur, ktorý žiadali preplatiť.

"Tieto peniaze tak namiesto u podvodníkov zostávajú v štátnom rozpočte," povedala hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková.

Pätnásť kilogramov syntetického diamantového prášku údajne kúpila počas minulého leta firma z Trenčianskych Teplíc. Kúpna cena bola dohodnutá na 11,7 milióna eur. Na základe tohto obchodu firma z Trenčianskych Teplíc podala daňové priznanie a žiadala vrátiť daň z pridanej hodnoty vo výške 1 937 272,55 eur ako nadmerný odpočet.

"Vďaka spolupráci finančnej správy a polície k vyplateniu nadmerného odpočtu nedošlo," uviedla Macíková. Na podvode sa podieľalo podľa finančnej správy päť firiem. Na začiatku bola fiktívna kúpna zmluva, v ktorej americká spoločnosť predávala syntetický diamantový prášok firme v Bratislave. Za bratislavskú firmu podpisoval kúpne zmluvy a faktúry konateľ, ktorý nikdy reálne žiadnu činnosť nevykonával a bol len v úlohe tzv. „bieleho koňa“.

Táto firma potom fiktívne predala prášok žilinskej spoločnosti. Tá zase uzavrela kúpnu zmluvu a fiktívne odpredala diamantový prášok firme do Trenčianskych Teplíc. Počas akcie polícia zadržala päť osôb, vykonala osem domových prehliadok a 13 prehliadok ďalších priestorov ako sú kaviarne, vozidlá a garáže. Zaistili pritom sedem nelegálne držaných zbraní, tri plastové nádoby s látkou deklarovanou ako diamantový prášok, počítač, tablet, USB kľúče a cédečká.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.