Vyhnite sa vysokým faktúram za elektrinu: Toto je riešenie!

0
887

Prišlo vám vyúčtovanie spotreby energií a pri výslednej sume sa chytáte za hlavu? Ak si dávate predsavzatie, že niečo s touto nemilou situáciou urobíte, začnite s našimi tipmi.

Skontrolujte bojler a kotol

Kúpili ste novostavbu, ktorá by mala mať všetky jednotky napojené na elektrinu skontrolované a nastavené na ideálny výkon i spotrebu? Viete ako sa hovorí, dôveruj ale preveruj. Kotle i bojlery nemusia ísť na plný plyn, stačí, ak budú robiť svoju prácu len polovičato. Na mysli máme najmä ohrev vody, ktorá vám z kohútikov nemusí tiecť vriaca, ale stačí horúca, prípadne veľmi teplá. Možno by ste tomu neverili, no aj tento malý detail dokáže faktúru ponížiť o niekoľko stovák.

Zatvárajte dvere

Jednu izbu vykurujete viac, inú menej? Mali by ste nájsť konsenzus, pretože ak vám bude „ťahať“ z inej izby chladnejší vzduch, kúrenie sa bude snažiť tento deficit dorovnať. Výsledok? Termostat bude zapínať takmer nepretržite a to, čo ste chceli ušetriť nižšou teplotou, miniete pri vykurovaní inde. Riešením je zatváranie dverí a izolovanie priestorov. Ak máte v izbách  termostat na nastavenie teploty, zvoľte v každej izbe približne rovnakú. Kúrenie sa postupne harmonizuje v celom dome.  Počas neprítomnosti v domácnosti nechajte kúrenie len temperovať.

Kachličky sa vyhrejú na dlhší čas ako parkety

Rozmýšľate, ktoré podlahové riešenie zvoliť? Z ekonomického hľadiska sa vám viac oplatia kachličky, ktoré majú výraznejšiu výhrevnú schopnosť ako laminátová podlaha. Tip elektrikára: Rozohrejte ráno kachličky na maximum, po hodine podlahové kúrenie vypnite. Teplo v miestnosti vám vydrží oveľa dlhšie.

Merajte, merajte, merajte!

Ak máte celú domácnosť na elektriku, budú pre vás merače elektrickej energie pomocníkom na nezaplatenie. Vždy budete mať aktuálny prehľad o spotrebe, rovnako si môžete skontrolovať aj tú celkovú, takže budete stále vedieť, na čom ste. Vďaka meračom energie viete svoju spotrebu operatívne znížiť  a vďaka Z-Wave modulom dokážete tiež  elektrické spotrebiče vrátane osvetlenia a všetkého, čo je napojené na elektriku, ovládať aj na diaľku.