Vŕtacie kladivo – vŕtačka, či kladivo?

0
1129

Je kráľovskou triedou medzi vŕtačkami. Nemýľme si však vŕtacie kladivo s búracím, prípadne s pneumatickou zbíjačkou. To je zasa vyššia liga, určená na iné typy a intenzity prác. Pri bežných prácach okolo domu (až po vŕtanie dier na kotvy pri zatepľovaní) však bude vŕtacie kladivo spoľahlivým pomocníkom.

A čo to to vŕtacie kladivo vlastne je? Je to vylepšená a zodolnená vŕtačka vybavená príklepom.

Vŕtacie kladivo má relatívne jednoduchú prevodovku (čo nie je chyba, ale výhoda a umožňuje to výrobcom dosiahnuť vyššiu životnosť náradia), menšie telo (a teda nižšiu hmotnosť) a teda aj nižšiu cenu.

Čistokrvné vŕtacie kladivo síce má príklep, ale nie je možné odpojiť otáčanie vrtáka. Funkcia sekania teda nie je dostupná.

Vyššia trieda, čiže tzv. univerzálne kladivo už túto funkciu má, takže osekanie obkladu zo steny prípadne vysekanie drážky pre elektrický či vodovodný rozvod nepredstavuje pre ne problém.

Cena je samozrejme o čosi vyššia. Má to na svedomí zložitejšia prevodovka, vyššie výkony, vyššia hmotnosť a o čosi vyššia zložitosť šasi, zvyčajne vybavené aj antivibračným systémom. Ten určite pri výbere nevynechajte. Pri ťažších prácach s masívnym a výkonným náradím si totiž večer bez antivibračného systému nebudete vedieť trafiť do úst oldomáš. 🙂

Dôležitým faktorom pri výbere vŕtacieho a univerzálneho kladiva je hmotnosť. Malé kladivá majú zvyčajne hmotnosť 1 až 4 kg a sila príklepu sa pohybuje od 1 do 3 Joulov.

Upínanie vrtákov a sekáčov je už u všetkých výrobcov (okrem Náhorného Karabachu) štandardizované na systém SDS-plus.

Ťažšie kladivá s hmotnosťou medzi 5 až 8 kilogramami a silou príklepu 4 až 9 joulov sú už určené aj na tvrdšie zaobchádzanie a neboja sa ani sekania väčších otvorov, prípadne vŕtania do betónu – a to až do priemeru diery 40 mm. Samozrejme s predvŕtaním menším priemerom.

Upínanie nástrojov je riešené systémom SDS-plus alebo SDS-max. V tejto hmotnostnej triede je možné vybrať si už aj čisto sekacie kladivo.