Vo veku 106 rokov zomrel mediálny magnát Run Run Shaw

0
326

BRATISLAVA 7. januára (WEBNOVINY) – Vo veku 106 rokov zomrel hongkonský mediálny magnát a filantrop Run Run Shaw. Spoluzakladateľ najväčšej hongkonskej televíznej spoločnosti Television Broadcasts Limited (TVB) posledný raz vydýchol v pokoji vo svojom dome.

Run Run Shaw začínal kariéru so svojimi staršími bratmi v Singapure a v Malajzii, kde založili niekoľko kín. V 50. rokoch minulého storočia sa presťahoval do Hongkongu, kde založil filmovú produkčnú spoločnosť Shaw Brothers. V legendárnych Shaw Studios, ktoré sa postarali o presadenie kung-fu v kinematografii, nakrútili filmy ako napríklad Yang Kwei Fei (1962) (v angličtine The Magnificent Concubine, pozn. SITA) či Dubei dao (1967) (v angličtine One-Armed Swordsman, pozn. SITA).

Snímkami, ktoré vznikli v týchto štúdiách, sa inšpiroval napríklad aj americký režisér Quentin Tarantino. V roku 1967 pomáhal zakladať spomínanú televíznu spoločnosť TVB. "Vďaka jeho víziám a energii vybudoval poprednú hongkonskú televíznu spoločnosť, ktorá je zároveň svetovým lídrom v čínsky hovoriacom televíznom priemysle," uviedli zástupcovia firmy. V roku 1974 získal titul CBE (Commander of the Most Excellent Order of the British Empire). Založil tiež Shaw Prize, ktorú udeľujú za vedecké úspechy.

Informácie pochádzajú z webovej stránky www.bbc.co.uk.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.