Sociálnej poisťovni sa nenapĺňajú plánované príjmy

0
665

BRATISLAVA 7. januára (WEBNOVINY) – Sociálna poisťovňa (SP) dostala za január až október minulého roka od ekonomicky aktívnych osôb (EAO) na bežnom poistnom o 47,5 milióna eur menej, ako predpokladala vo svojom rozpočte na rok 2013.

Absentujúca funkcionalita

Kým rozpočet poisťovne počítal s príjmami od EAO na úrovni vyše 4,3 mld. eur, v skutočnosti poisťovňa dostala z bežného poistného za desať mesiacov vlaňajška 4,26 miliardy eur. Vyplýva to zo správy o hospodárení poisťovne za január až október 2013. O vyše 14,2 milióna eur menej poisťovňa za desať mesiacov minulého roka v porovnaní s plánom získala z dlžného poistného, keď vybrala od dlžníkov 173,6 milióna eur.

"Neplnenie dlžného poistného bolo spôsobené absentujúcou funkcionalitou systému predpisovania dlžného poistného v roku 2013 v súvislosti s novelou zákona o sociálnom poistení účinnou od 1. januára 2013," uvádza sa v správe.

Ako objasňuje poisťovňa, poistné nezaplatené v roku 2013, ktoré by bolo v bežnom režime predpísané a bolo by uhradené po lehote splatnosti, by sa zahrnulo do dlžného poistného na rozdiel od súčasného stavu, kedy sa zarátalo do bežného poistného. Z tohto dôvodu mala poisťovňa vyšší ako bežne očakávaný príjem na bežnom poistnom najmä v apríli minulého roka.

Úspory a výdavky

Výdavky poisťovne za január až október vlaňajška dosiahli 5,58 miliardy eur, čo bolo v porovnaní s desaťmesačným plánom o 47,2 milióna eur menej. Úsporu v porovnaní s rozpočtovanou sumou poisťovňa dosiahla najmä pri dávkach nemocenského poistenia. Výdavky fondu nemocenského poistenia totiž ku koncu októbra minulého roka predstavovali 337,9 milióna eur, čo bolo oproti plánu menej o 39 miliónov eur.

Výdavky poisťovne na starobné dôchodky však boli oproti rozpočtu vyššie o 27,7 milióna eur, keď za desať mesiacov minulého roka tvorili takmer 4,2 miliardy eur. Fond invalidného poistenia vykázal za desať mesiacov vlaňajška výdavky v sume 759 miliónov eur. V porovnaní s plánom na január až október minulého roka išlo o 25,6 milióna eur menej.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.