Vo Švajčiarsku sa začala ostro sledovaná konferencia o Sýrii

0
414

MONTREUX 22. januára (WEBNOVINY) – Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun otvoril v stredu vo švajčiarskom meste Montreux medzinárodnú mierovú konferenciu, ktorej cieľom je ukončiť už skoro trojročný krvavý konflikt v Sýrii.

Pan sa prihovoril predstaviteľom oboch znepriatelených strán ako aj zástupcom z asi 40 krajín sveta. Sýrskemu režimu aj opozícii pripomenul, že zodpovednosť za osud ich ľudu je v ich rukách. "Teraz máte nielen obrovskú príležitosť, ale aj zodpovednosť" vyhlásil s tým, že konferencia je šancou na nový začiatok.

Časť opozície na podujatie neprišla pre prezidenta al-Asada

Pan vyzval na okamžité zastavenie násilia a ukončenie bojov, ktoré si už vyžiadali vyše 130 000 mŕtvych a milióny ľudí vyhnalo z domovov. Medzinárodné spoločenstvo vyzval, aby sýrskym predstaviteľom pomohli dosiahnuť tento cieľ. "Dokážme, že sme schopní sa zjednotiť," zdôraznil. Pripustil pritom, že táto cesta nebude ľahká.

Mierová konferencia v Montreux pri Ženeve nadväzuje na podobné podujatie z júna 2012, keď svetové mocnosti podporili myšlienku prechodnej vlády v Sýrii. Na stretnutí sa prvýkrát stretávajú obe strany sýrskeho konfliktu.

Časť opozície sa však na podujatí nezúčastňuje, keďže trvá na tom, aby prezident al-Asad odstúpil z funkcie a odmieta si s predstaviteľmi jeho režimu sadnúť za rokovací stôl. Na rokovania bude dohliadať vyslanec Organizácie Spojených národov a Ligy arabských štátov Lachdar Brahímí. Rozhovory by mali trvať viac ako týždeň.

Opoziční lídri nezastupujú Sýrčanov, tvrdí minister zahraničia al-Muallím

Sýrsky minister zahraničia Valíd al-Muallím nazval v stredu predstaviteľov sýrskej opozície zradcami a zahraničnými agentmi vo svojom úvodnom prejave na dlhoočakávanej konferencii, ktorej cieľom je ukončiť už skoro trojročný krvavý konflikt v Sýrii.

Opoziční lídri podľa neho nezastupujú Sýrčanov, ale sú ich nepriateľmi. Al-Muallím neušetril kritiky ani zástupcov krajín, ktoré v konflikte podporujú povstalcov. "Je poľutovaniahodné, že v tejto miestnosti s nami sedia predstavitelia štátov, ktorí majú na rukách krv, ktorí posielali zbrane a podporovali a financovali terorizmus," vyhlásil.

Dodal, že ich jediným cieľom je destabilizovať Sýriu prostredníctvom extrémneho islamizmu a terorizmu.

Konkrétne spomenul tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, ktorého vláda otvorene podporuje sýrsku opozíciu, ako aj amerického ministra zahraničia Johna Kerryho, ktorý zopakoval, že pre prezidenta al-Asada nebude miesta v novej sýrskej vláde. O vedení krajiny môžu podľa al-Muallíma rozhodnúť len Sýrčania.

Na konferencii vystúpil aj predseda Národnej koalície sýrskych opozičných síl Ahmad Džarbá, ktorý vyzval al-Asada, aby odovzdal moc prechodnej vláde. Na jej vytvorení sa dohodli účastníci prvej mierovej konferencie o Sýrii v júni 2012 nazývanej tiež Ženeva 1.

"Vyzývam vládnu delegáciu, aby okamžite podpísala komuniké zo Ženevy 1 o prechode moci od al-Asada na prechodnú vládu," povedal. Džarbá považuje mierovú konferenciu za "predohru al-Asadovej rezignácie a následného súdneho procesu s ním". Opozičná delegácia podľa neho predloží na konferencii návrh presného časového plánu postupného prevodu moci v Sýrii.

V pozitívny výsledok konferencie dúfa aj pápež František

Očakávania z pozitívneho a konkrétneho výsledku konferencie sú aj pre tieto slovné prestrelky pomerne nízke. Podľa agentúry AFP je však úspechom už len to, že svetovým mocnostiam sa podarilo dostať obe znepriatelené strany za jeden rokovací stôl.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov takisto varoval, že rozhovory nebudú "jednoduché ani rýchle". Opozícii aj al-Asadovmu režimu pritom pripomenul, že Ženeva 2 je "historickou príležitosťou". Podobne sa vyjadril aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, ktorý podujatie otvoril. "Teraz máte nielen obrovskú príležitosť, ale aj zodpovednosť" vyhlásil s tým, že konferencia je šancou na nový začiatok.

Úspech konferencie si želá aj pápež František, ktorý sa za obe strany konfliktu verejne pomodlil. "Dúfam v rozhodujúcu cestu smerom k zmiereniu, pochopeniu a obnove drahého sýrskeho národa," povedal v stredu davu veriacich zhromaždeným na Námestí svätého Petra vo Vatikáne. "Modlím sa, aby sa Pán dotkol všetkých sŕdc… pre dobro Sýrčanov, ktorí si toho toľko vytrpeli," dodal.

Iránsky prezident kritizoval účasť teroristov v Ženeve

Iránsky prezident Hassan Rúháni vyzval na slobodné a spravodlivé voľby v Sýrii a dodal, že Irán bude rešpektovať akýkoľvek ich výsledok.

Prezident tiež povedal, že Sýria je pripravená spolupracovať so svojimi susedmi na väčšine dôležitých záležitostiach. Podľa Rúháního "najlepším riešením je zorganizovať slobodné a férové voľby v Sýrii a hneď po sčítaní hlasov by sme mali všetci rešpektovať ich výsledok". Žiadna iná strana by nemala rozhodovať o sýrskych občanoch a Sýrii ako krajine, povedal.

Iránsky prezident Hasan Rúhaní v stredu kritizoval účasť "podporovateľov teroristov" na konferencii o riešení konfliktu v Sýrii vo švajčiarskom Montreux neďaleko Ženevy.

Podľa hlavy islamskej republiky práve tento "problém" ohrozuje úspech podujatia, v ktorý neverí. "Všetky znaky svedčia o tom, že nemôžeme príliš dúfať v nájdenie riešenia problémov sýrskeho ľudu a boja proti terorizmu," povedal Rúhaní krátko pred odletom do Švajčiarska.

Tam sa však nezúčastní na konferencii Ženeva 2, ale príde na ekonomické fórum v Davose. "Takisto osobne príliš neverím, že konferencia bude efektívna v nastolení stability, keďže sa na nej zúčastňujú aj niektorí podporovatelia teroristov," dodal v zjavnej narážke na účasť niektorých lídrov rozdrobenej sýrskej opozície.

Irán ako podporovateľ režimu sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada celý čas dúfal, že mocnosti ho do Ženevy takisto pozvú. Napokon však pre odpor sýrskej opozície do Švajčiarska nemohol pozvať svojho zástupcu. Na neúčasti Iránu trvali aj Spojené štáty a generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.