Najviac áut na svete predala v minulom roku japonská Toyota

  0
  464

  TOKIO 23. januára (WEBNOVINY) – Japonská automobilka Toyota Motor predala v roku 2013 najviac áut na svete. Druhý rok po sebe si tak udržala náskok pred americkou spoločnosťou General Motors a nemeckou skupinou Volkswagen (VW).

  Automobilke pomohol slabý jen, ktorý zvýšil jej predaje v zahraničí. Toyota vo štvrtok informovala, že jej predaj vzrástol v minulom roku o 2 % na 9,98 mil. vozidiel. Firma zároveň predstavila prognózu, v ktorej počíta, že vďaka slabšiemu jenu jej celoročný predaj v tomto roku prvýkrát prekoná úroveň 10 miliónov.

  Toyota tak v tomto roku po započítaní pridružených spoločností Daihatsu Motor a Hino Motors plánuje predať 10,32 mil. vozidiel, čo by predstavoval nárast v porovnaní s minulým rokom o 4 %. Vyrobiť chce automobilka v tomto roku 10,43 mil. áut, čiže o 3 % viac ako v roku 2013. Konkurenčná firma GM predala minulý rok 9,71 mil. vozidiel, čo bol nárast v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 4 %, zatiaľ čo nemecká skupina Volkswagen dodala svojim zákazníkom 9,7 mil. vozidiel, čiže o približne 5 % viac ako v roku 2012. VW sa zaviazal, že do roku 2018 predbehne Toyotu a GM a stane sa najväčšou automobilkou na svete.

  © SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.