Video: Záplavy v Taliansku a Francúzsku strašia i topia ľudí

0
392

HYERES 20. januára (WEBNOVINY) – Najmenej dve osoby prišli o život, jedna je nezvestná a vyše 150 muselo opustiť domovy v dôsledku rozsiahlych povodní, ktoré po silných dažďoch postihli juhovýchod Francúzska.

Voda vyháňala ľudí z domovov aj v Taliansku.

V okrese Var zostalo vyše 4-tisíc domácností bez elektrickej energie. "Situácia je znepokojivá a nezlepšuje sa," konštatoval miestny predstaviteľ Laurent Cayrel s tým, že dažde majú pokračovať. Starosta mesta Hyeres Jacques Politi označil súčasné záplavy za historické.

Zaplavené sú aj oblasti pozdĺž pobrežia vrátane turistami obľúbenej časti Riviera. Na záchranných prácach sa podieľa 200 policajtov a 500 požiarnikov, ktorým asistuje osem helikoptér. Doteraz evakuovali 155 ľudí, evakuácia však bude pokračovať aj v pondelok. Do oblasti dnes pricestuje francúzsky premiér Jean-Marc Ayrault.

Video: Rozsiahle záplavy na juhovýchode Francúzska

Stovky Talianov vyhnala voda

Povodne na severozápade Taliansku si vyžiadali život jedného lekára a prinútili stovky ľudí opustiť svoje domovy. Informovali o tom v pondelok talianske médiá, podľa ktorých je tiež jeden človek nezvestný.

V nedeľu v noci sa pri Modene vybral na nafukovacom člne pomôcť uviaznutým ľuďom a už sa však nevrátil. V okolí mesta evakuovali z dôvodu povodní okolo 600 ľudí, ktorých ubytovali v miestnych hoteloch alebo zdravotníckych zariadeniach.

Viaceré cesty v oblasti sú zablokované. Prívalové dažde už spôsobili okolo 100 zosuvov pôd a kamenia aj v ligúrskom regióne v okolí Janova a v piatok spôsobili vykoľajenie vlaku smerujúceho do Francúzska, pričom utrpeli zranenia dvaja ľudia.

Video: Záplavy v Taliansku

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.