Video: V Rusku zabíjala čierna vdova, odpálila sa na stanici

0
411

MOSKVA 29. decembra (WEBNOVINY) – Na vlakovej stanici v meste Volgograd na juhu Ruska v nedeľu vybuchla bomba, ktorá zabila najmenej 18 ľudí a zranila desiatky ďalších.

Podľa počiatočných informácií išlo o samovražedný teroristický útok, ktorý má na svedomí zatiaľ neidentifikovaná žena. Má ísť o takzvanú "čiernu vdovu", čo je v krajine výraz používaný pre ženy, ktoré chcú pomstiť smrť svojich manželov zabitých ruskou armádou v oblasti Severného Kaukazu.

Video: Výbuch na stanici vo Volgograde

Na záberoch zverejnených ruskými televíznymi stanicami vidieť vybité okná v historickej budove stanice a obrovské množstvo trosiek. Výbuch z diaľky zachytila aj bezpečnostná kamera umiestnená v okolí stanice. "Počiatočné indície naznačujú, že výbuch spôsobila samovražedná útočníčka," uvádza sa v stanovisku Národného protiteroristického výboru. Incident už vyšetrujú ako "terorizmus".

Správy o počte zranených sa zatiaľ rôznia – hovorca miestnej vlády hovorí o 40 ľuďoch, zatiaľ čo federálne ministerstvo zdravotníctva napočítalo najmenej 50 zranených.

Obrazom: Výbuch zabil najmenej 18 ľudí

Volgograd (bývalý Stalingrad) leží asi 900 kilometrov južne od Moskvy a asi 650 kilometrov od hraníc Severného Kaukazu. Regiónom už roky zmietajú teroristické útoky militantov snažiacich sa nastoliť v oblasti islamský štát.

Tamojšie republiky Dagestan, Severné Osetsko a Čečensko patria medzi najnebezpečnejšie v celej Ruskej federácii.

Moskva má obavy, že teroristi svoje aktivity vystupňujú pred blížiacimi sa zimnými olympijskými hrami v neďalekom čiernomorskom letovisku Soči. Volgograd je od neho vzdialený bezmála 700 kilometrov.

Minister Lajčák odsúdil teroristický útok

Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák rezolútne odsúdil nedeľňajší teroristický útok v ruskom Volgograde. Uviedol to v sústrastnom telegrame ruskému ministrovi zahraničných vecí Sergejovi Lavrovovi.

"V mene Slovenskej republiky i v mene svojom mi dovoľte tlmočiť hlbokú sústrasť rodinám a príbuzným obetí," píše sa v telegrame, o ktorom agentúru SITA informovalo tlačové oddelenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Minister Lajčák predstaviteľov ruskej vlády v sústrastnom telegrame ubezpečil, že Slovenská republika odsudzovala a odsudzuje všetky akty terorizmu kdekoľvek vo svete. "Sami sme sa pred dvoma dňami stali terčom aktu terorizmu v Afganistane, a dobre chápeme, aké zdesenie a aké pocity sprevádzajú okamihy bezprostredne po takomto ohavnom čine," napísal Lajčák.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.