Proti zbitiu novinárky demonštruje v Kyjeve 50-tisícový dav

0
315

KYJEV 29. decembra (WEBNOVINY) – V ukrajinskom Kyjeve sa v nedeľu zhromaždilo viac ako 50-tisíc ľudí, aby demonštrovali proti brutálnemu zbitiu novinárky Teťany Čornovilovovej, ktorá písala kriticky o prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi.

Tisícky Ukrajincov zavítali k rezidencii prezidenta Viktora Janukovyča v dedinke Novi Petrivtsi na okraji Kyjevu. Vila Mežygirja je pre mnohých symbolom skorumpovaného ukrajinského režimu pre jej nedávnu kontroverznú privatizáciu.

Odporúčame aj:

Zmlátili ma pre moju prácu, tvrdí zbitá ukrajinská novinárka

Ťažkoodenci však protestujúcich nepustili bližšie ako do vzdialenosti 300 metrov od Janukovyčovej rezidencie. Demonštranti si priniesli aj truhlu, ktorá má symbolizovať politický koniec Janukovyča.

Na proteste bol prítomný aj bývalý boxer a opozičný líder Vitalij Kličko. "Nemali by si myslieť, že sa môžu schovávať za plotmi a nepočúvať ľudí," vyhlásil.

Protest pred Janukovyčovou vilou nadväzoval na nedeľňajšiu masovú demonštráciu v Kyjeve proti zbitiu známej novinárky Teťany Čornovilovovej. Tá vyjadrila presvedčenie, že napadnutie malo byť pomstou za jej investigatívnu prácu namierenú proti politickej elite krajiny.

Brutálny útok sa odohral na okraji Kyjeva v noci z utorka na stredu, keď sa 34-ročná Čornovilová píšuca pre opozičný portál Ukrajinska Pravda vracala domov po fotografovaní rezidencií ukrajinského ministra vnútra Vitalija Zacharčenka a generálneho prokurátora Viktora Pšonku.

Udalosť vyvolala pobúrenie medzi prívržencami ukrajinskej opozície, ktorí v uliciach hlavného mesta už niekoľko týždňov protestujú proti politike prezidenta Janukovyča. V protestoch sa angažovala i samotná novinárka.

Čornovilová so zlomeným nosom a stále neschopná otvoriť jedno oko tvrdí, že išla domov autom, keď ju začali prenasledovať útočníci na "luxusnom džípe". Tí sa ju následne pokúsili vytlačiť z cesty a po zastavení rozbili na novinárkinom aute jedno z okien.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.