Video: Násilie na Ukrajine má už tri obete, polícia zasiahla

0
374

KYJEV 22. januára (WEBNOVINY) – Európska únia v stredu dôrazne varovala Ukrajinu pred eskaláciou násilia, ktoré si podľa aktuálnych informácií tamojších úradov vyžiadalo už tri obete, pričom dve z nich sú priamym dôsledkom stretov medzi demonštrantami a políciou.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso je z udalostí v Kyjeve šokovaný a ako povedal, "Brusel situáciu na Ukrajine pozorne sleduje". Zároveň pohrozil ukrajinskej vláde zásahom zo strany únie a dopadmi na vzájomné vzťahy.

Obrazom: Ukrajinské protesty neutíchajú, hlásia už tri obete

Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová krátko predtým vo vyhlásení vyzvala na "okamžité zastavenie násilia". Podľa jej slov "odpoveďou na politickú krízu nie je sila a uchýlenie sa k násiliu". Násilie v ukrajinskej metropole odsúdil aj generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Počas stredajšieho zásahu bezpečnostných síl proti demonštrantom v Kyjeve prišli podľa prokuratúry o život dvaja ľudia. Dvaja podľahli strelným poraneniam, treťou obeťou bol muž, ktorý údajne spadol z plošiny nad vchodom na štadión Dynama Kyjev.

Odporúčame:

Policajti v Kyjeve zranili desiatky novinárov, dvoch zbili

Video: V Kyjeve sa strieľalo, ulicami lietali horiace fľaše

Video: Apokalypsa v Kyjeve trvá, horia autobusy a nákladiaky

Obrazom: Peklo v Kyjeve, Ukrajinci dobili policajtov

Policajné sily prerazili barikády oddeľujúce políciu a demonštrantov skoro ráno, čo vyvolalo ostré strety medzi oboma stranami konfliktu. Po relatívne pokojnej noci sa tak opäť rozpútalo násilie, na ktoré polícia odpovedá použitím slzotvorného plynu a ohlušujúcich granátov.

Prezident Viktor Janukovyč vyjadril sústrasť rodinám obetí a vyzval, aby účastníci nepokojov "nenasledovali politických radikálov". Janukovyč pozval na stretnutie troch lídrov opozície, s ktorými chce hľadať riešenie s cieľom ukončiť násilie.

Video: Násilnosti na Ukrajine neprestávajú, hlásia zranených aj prvú obeť

Polícia oznámila, že počas predchádzajúcich dní utrpelo zranenia najmenej 163 príslušníkov bezpečnostných síl, z ktorých 80 museli hospitalizovať. Aktivisti tvrdia, že zranených boli stovky demonštrantov, presné počty však neuviedli. Zranenia utrpelo aj asi 35 novinárov. Podľa ministerstva vnútra polícia zadržala 50 protestujúcich.

Video: Situácia na ukrajinskom námestí po nočných protestoch

Vlna masových opozičných protestov, ktorú vyvolalo novembrové rozhodnutie vlády nepodpísať dôležité dohody s Európskou úniou, trvá na Ukrajine už takmer dva mesiace. Demonštranti požadujú odstúpenie vlády aj prezidenta a vypísanie predčasných volieb. Protesty sa po sviatkoch opäť rozhoreli tento víkend potom, čo parlament schválil nové zákony sprísňujúce podmienky pre demonštrácie.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.