Obama telefonoval s Putinom, pomôže mu ochrániť olympiádu

0
503

WASHINGTON 22. januára (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama a jeho ruský partner Vladimir Putin v utorok večer telefonicky preberali dôležité témy súčasného diania vrátane bezpečnosti nadchádzajúcich zimných olympijských hier v Soči.

Severokaukazskí extrémisti opakovane pohrozili útokmi proti účastníkom olympiády a Rusko už prijalo mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Agentúra Reuters uvádza, že Spojené štáty už preto pripravujú aj núdzový plán na prípadnú evakuáciu amerických občanov zo Soči.

Odporúčame:

Rusi hľadajú čierne vdovy, jedna by už mala byť v Soči

Teroristi hrozia Soči krvavým ´darčekom´pre turistov

Armáda Spojených štátov je v prípade potreby ochotná pomôcť Rusku pri ochrane zimných olympijských hier, ktoré sa od 7. do 23. februára uskutočnia v čiernomorskom stredisku Soči.

Hovorca amerického ministerstva obrany John Kirby vo vyhlásení v pondelok uviedol, že Washington je pripravený poskytnúť vzdušné aj námorné prostriedky vrátane dvoch vojenských lodí operujúcich v Čiernom mori. "Spojené štáty ponúkli ruskej vláde plnú podporu pri bezpečnostných prípravách na zimnú olympiádu," povedal Kirby.

Dôležitou témou rozhovoru medzi Putinom a Obamom bola i nadchádzajúca mierová konferencia o Sýria, ktorú od stredy zorganizovali USA a Rusko v spolupráci s OSN. Jej cieľom je ukončenie skoro trojročného krvavého konfliktu.

Hovorili aj o likvidácii sýrskych chemických zbraní, ktoré budú zničené na americkej lodi v Atlantickom oceáne. Obaja lídri sa nevyhli ani otázke iránskeho jadrového programu. Teherán totiž začal v pondelok implementovať dohodu o obmedzení jeho jadrových aktivít výmenou za zmiernenie medzinárodných sankcií.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.