Video: Násilie na Ukrajine má prvú obeť, polícia zasiahla

0
377

KYJEV 22. januára (WEBNOVINY) – Ukrajinské protesty už majú prvú obeť. Počas stredajšieho zásahu bezpečnostných síl proti demonštrantom prišiel o život jeden človek. Niektoré agentúry hovoria až o dvoch mŕtvych.

Ministerstvo vnútra zatiaľ potvrdilo jednu obeť, druhá osoba údajne spadla z plošiny nad vchodom na štadión Dynamo Kyjev.

Policajné jednotky prerazili barikády oddeľujúce políciu a demonštrantov tesne po ôsmej hodine ráno SEČ, čo vyvolalo ostré strety s demonštrantmi. Po relatívne pokojnej noci sa tak opäť rozpútalo násilie, na ktoré polícia odpovedala použitím slzotvorného plynu a ohlušujúcich granátov.

Obrazom: Ukrajinské protesty neutíchajú, hlásia prvú obeť

Odporúčame:

Policajti v Kyjeve zranili desiatky novinárov, dvoch zbili

Video: V Kyjeve sa strieľalo, ulicami lietali horiace fľaše

Video: Apokalypsa v Kyjeve trvá, horia autobusy a nákladiaky

Obrazom: Peklo v Kyjeve, Ukrajinci dobili policajtov

Počas noci skupiny maskovaných mladíkov občas hádzali na policajtov kamene a zápalné fľaše a polícia reagovala použitím slzotvorného plynu a ohlušujúcich granátov. V pásme medzi barikádami demonštrantov a kordónmi bezpečnostných síl stáli ortodoxní kňazi s krížmi, aby takto zabránili prípadnému policajnému zásahu proti protestujúcim.

Premiér Mykola Azarov totiž pohrozil, že polícia demonštrantov rozoženie, ak násilnosti neprestanú. V centre Kyjeva napriek hrozbám zostalo v noci niekoľko tisíc protivládnych demonštrantov. Korešpondent AFP popísal momentálnu situáciu ako chaotickú.

Video: Násilnosti na Ukrajine neprestávajú, hlásia zranených aj prvú obeť

Polícia oznámila, že počas predchádzajúcich dní utrpelo zranenia najmenej 163 príslušníkov bezpečnostných síl, z ktorých 80 museli hospitalizovať. Aktivisti tvrdia, že zranených boli stovky demonštrantov, presné počty však neuviedli. Zranenia utrpelo aj asi 35 novinárov. Podľa ministerstva vnútra polícia zadržala 50 protestujúcich.

Video: Situácia na ukrajinskom námestí po nočných protestoch

Vlna masových opozičných protestov, ktorú vyvolalo novembrové rozhodnutie vlády nepodpísať dôležité dohody s Európskou úniou, trvá na Ukrajine už takmer dva mesiace. Demonštranti požadujú odstúpenie vlády aj prezidenta a vypísanie predčasných volieb. Protesty sa po sviatkoch opäť rozhoreli tento víkend potom, čo parlament schválil nové zákony sprísňujúce podmienky pre demonštrácie.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.