Video: Na Sardínii zabíjal cyklón, vyhlásili stav ohrozenia

0
280

RÍM 19. novembra (WEBNOVINY) – Talianske úrady vyhlásili v utorok stav ohrozenia na Sardínii potom, čo cyklón zabil na tomto stredomorskom ostrove najmenej 16 ľudí a stovky pripravil o domovy.

Cyklón Cleopatra, ktorý zasiahol oblasť v noci z pondelka na utorok, priniesol za necelé dve hodiny až 450 milimetrov zrážok.

Prudký lejak rozvodnil rieky, ktoré sa vyliali z brehov a strhli so sebou cesty, autá aj domy. “Je to národná tragédia,” reagoval taliansky premiér Enrico Letta, ktorý už zvolal mimoriadne zasadnutie vlády. Vyhlásenie stavu ohrozenia umožní kabinetu rýchlejšie uvoľnenie potrebných finančných zdrojov.

Najviac postihnuté je mesto Olbia ležiace na severovýchode Sardínie. Jeho starosta Gianni Giovanelli povedal, že búrka spôsobila v meste bleskové povodne, ktoré zastihli ľudí nepripravených.

Množstvo domov je stále pod vodou a záchranári pátrajú po ďalších možných obetiach. Voda dokonca strhla niekoľko mostov a cesty sú neprejazdné. Podobná situácia je aj v meste Nuoro v strede ostrova.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.