Video: Hrôza v Kyjeve pokračuje, policajti neustále zasahujú

0
190

KYJEV 20. januára (WEBNOVINY) – V ukrajinskom Kyjeve aj v pondelok ráno už asi 12 hodín pokračujú strety medzi demonštrantami a bezpečnostnými silami, ktoré sú najhoršie od začiatku protivládnych protestov v novembri minulého roku. Podľa ministerstva vnútra je zranených vyše 70 policajtov, nemocničné zdroje hovoria o 24 zranených.

Najmenej desať osôb zadržali. Nedeľňajšie zhromaždenie proti novým zákonom, ktoré výrazne sprísňujú pravidlá pre účastníkov demonštrácií, prilákalo do ulíc Kyjeva až 200 000 ľudí. Zhromaždení demonštrovali najprv pokojne, no neskôr niektorí z nich zaútočili na políciu, keď sa snažili prelomiť zábrany pred budovou parlamentu.

Obrazom: Peklo v Kyjeve pokračuje

Násilní demonštranti v maskách zapálili najmenej päť policajných autobusov a dve nákladné autá, pričom korešpondent AFP popísal nočné scény ako apokalyptické. Polícia použila vodné delá, slzotvorný plyn, ohlušujúce granáty aj gumené projektily.

Spojené štáty už vyzvali "všetky strany" na okamžité zastavenie násilia. Podobné výzvy odzneli aj od predstaviteľov ukrajinskej opozície, situácia sa však neupokojila. Zatiaľ sa nevie, kto presne za násilnosťami, ktoré sú dobre zorganizované, stojí. Ukrajinské médiá hovoria o málo známej ultrapravicovej mládežníckej skupine Pravý sektor. Počas chaosu utŕžil svoje aj líder opozície Vitaj Kličko. Bývalého boxerskej šampióna podľa AFP postriekali hasiacim prístrojom. Kličko sa počas noci v záujme upokojenia situácia stretol s prezidentom Viktorom Janukovyčom, ktorý prisľúbil vytvorenie zvláštnej komisie poverenej riešením krízy.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.