Video: Filipíny ničí silný tajfún, ohrozuje milióny ľudí

0
418

MANILA 8. novembra (WEBNOVINY) – Najmenej troch ľudí zabil v piatok supertajfún Haiyan, ktorý zasiahol pobrežné oblasti Filipín. Živel sprevádzal vietor, ktorý v nárazoch dosahoval rýchlosť až 315 kilometrov za hodinu. Tajfún strhával strechy, vyvracal stĺpy a stromy a spôsobil obrovské vlny, ktoré ničili domy na pobreží. Úrady očakávajú, že počet obetí bude vyšší, keďže spojenie s niektorými zasiahnutými oblasťami je prerušené.

Ako prvý zasiahol tajfún ostrov Samar asi 600 kilometrov juhovýchodne od Manily, kde narobil veľké škody. Najviac postihnuté je rybárske mestečko Guiuan, ktoré je úplne odrezané od sveta. Veľké škody zaznamenali v neďalekom meste Tacaloban, ktorého ulice sa v dôsledku prudkých dažďov zmenili na rieky. Celý ostrov je bez elektrickej energie.

Obrazom: Tajfún Haiyan zasiahol pobrežie Filipín

Tajfún sa pohybuje smerom do stredu a na juh krajiny, pričom už zasiahol aj turistické ostrovy Cebu a Leyte, kde spôsobil zosuvy pôdy a záplavy. Podľa niektorých zdrojov filipínske úrady preventívne evakuovali až milión ľudí z najohrozenejších oblastí. Školy zostali v piatok zatvorené a lodná doprava nepremáva.

Letecké spoločnosti už zrušili desiatky letov. Podobné opatrenia prijali aj v hlavnom meste Manila, ktoré zasiahne okraj búrky. Tajfún sa preženie aj cez ostrov Bohol, ktorý v októbri zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 7,1. O život vtedy prišlo 222 ľudí a vyše 5000 pripravilo o domovy.

Haiyan je podľa meteorológov najsilnejším svetovým tajfúnom, ktorý kedy zasiahol pevninu. Nad morom generoval vietor s rýchlosťou až 379 kilometrov za hodinu, pevninu zasiahol s rýchlosťou 313 km/hod. Doteraz najsilnejšou tropickou búrkou bol hurikán Camille, ktorý sa v roku 1969 prehnal štátom Mississippi v USA. Filipíny zažili doteraz najsilnejší tajfún Bopha v roku 2012, ktorý na ostrove Mindanao zabil asi 2000 ľudí. Súčasný tajfún Haiyan by sa mal postupne presunúť nad Juhočínske more a na jeho príchod sa pripravuje Vietnam aj Čína.

.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.